ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
تنگستن
فروه رشوند

تنگستن

کلمه تنگستن به زبان سوئدی به معنای “سنگ سنگین” است. نماد شیمیایی تنگستن W است که بر گرفته از واژه ولفرام است.

این نام را ذوب کنندگان آلمانی قرون وسطی بر روی سنگ‌های قلع حاوی تنگستن نهادند.

گفته شده است که تنگستن قلع را “مانند یک گرگ” فرو برده است.

فلز تنگستن خالص برای اولین بار توسط دو شیمیدان اسپانیایی، برادران دهه الحجار در سال 1783، جدا شد.

تنگستن یک فلز متخلخل سفید است که در دمای اتاق جامد است.

تنگستن دارای بالاترین نقطه ذوب و کمترین فشار بخار نسبت به تمامی فلزات است و در دمای بالاتر از 1650 درجه سانتیگراد دارای بالاترین استحکام کششی است.

این فلز دارای مقاومت در برابر خوردگی بسیار عالی است و تنها توسط اکثر اسیدهای معدنی مورد حمله قرار می‌گیرد.

پیشنهاد مطاله مقاله: ورق ضد سایش

تنگستن خالص یک فلز خاکستری یا سفید است که به اندازه کافی نرم است تا بتواند به شکل‌های پیچیده و یا به شکل سیم و یا به اشکال مختلف اکسترود شده درآید. تنگستن اگر با مواد دیگر ترکیب شود، شکننده می‌شود و کار با آن مشکل است.

تنگستن دارای بالاترین نقطه ذوب نسبت به تمام عناصر فلزی است و برای ساخت فیبر برای لامپ های رشته ای و لامپ های فلورسنت استفاده می‌شود.

تنگستن تقریبا برای ساخت شیشه بوروسیلیکات و همچنین برای ساختن پایه فلزی تولید اشعه X، به عنوان اجزای کوره الکتریکی، قطعات فضایی و موشک که باید در دمای بالا مقاومت کنند استفاده می‌شود.

فولادهای آلیاژی حاوی تنگستن دارای سختی و مقاومت حرارتی بسیار بالایی هستند. آلیاژهای فولاد-تنگستن برای ساخت وسایلی مانند ابزار برش با سرعت بالا و نازل موتور موشک استفاده می‌شوند.

تنگستن کاربید (WC) یکی از سخت‌ترین ترکیبات تنگستن است. از کاربردهای آن مته دریل، ابزار برشکاری تندبر، ماشین آلات معدن را می‌توان نام برد. تنگستن دی سولفید (WS2) یک روان کننده خشک است که می‌تواند تا دمای 500 درجه سانتیگراد مورد استفاده قرار گیرد. تنگستن با کلسیم و منیزیم ترکیباتی را تشکیل می‌دهد که خواص فسفری دارند و در لامپ‌های فلورسنت استفاده می‌شوند.

میتوانید برای اطلاع از قیمت ورق آلیاژی و همچنین لوله استیل 304 به صفحه این محصول مراجعه نمایید.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه