ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
تفاوت ورق st37 و ورق st52
تجارت فلز

تفاوت ورق st37 و ورق st52

ورق های st37 و st52 دو مورد از ورقهای بسیار پر کاربرد در صنعت می باشند.  برای شناخت مشخصات این دو ورق و شناسایی تفاوت بین این دو لازم است با علایم تشکیل دهنده نام این دو ورق آشنا شویم. 

 

نحوه نام گذاری ورق های فولادی

 

در استانداردهای فولادهای ساختمانی از دو حرف ST استفاده می شود و از حاصلضرب عدد بعد از آن در 9.81، حداقل استحکام کششی بر حسب نیوتن بر میلیمتر مربع به دست می آید و همچنین عدد بعد از خط تیره نماد درجه کیفی ورق می باشد. 


عدد 1 یا درجه 1 برای ورقی است که برای کارهای معمولی استفاده می شود، عدد 2 مربوط به ورقهایی است که برای کارهای مهم استفاده می شوند و درجه 3 نیز ورقی است که درجه خلوص بالایی و خواص جوشکاری بالایی دارد.

 

ورق سیاه ST37 

 

ورق سیاه St37 یا فولاد نرمه در دسته فولادهای کم کربن قرار دارد که به دلیل درصد کربن پایین، استحکام متوسطی داشته و خاصیت جوش پذیری بالایی دارد.، هر عنصری تاثیر خاصی بر خواص فولاد می گذارد به عنوان مثال با زیاد شدن درصد کربن، مقاومت فولاد زیاد شده ولی در مقابل فولاد ترد می شود، منگنز مقاومت به ضربه و سایش و همچنین شکل پذیری را افزایش می دهد. سیلیسیوم مقاومت در مقابل خوردگی را افزایش داده و نیکل و مس نیز شکل پذیری رو افزایش میدهد.


ورق های st37 دارای ترکیبا شیمیایی آهن، نیکل، منیزیم، سیلیس، فسفر و کربن می باشد. و استحکام تسلیم ورقST37 235 مگاپاسکال می‌باشد. لیست قیمت ورق سیاه ST37 در صفحه این محصول موجود است.

 

ورق آلیاژی ST52  

 

در مقابل ورق های st52  مقداری اندکی عناصر آلیاژی داشته و جز فولادهای کم آلیاژ می باشد در نتیجه ورق st52 به دلیل داشتن مقادیر ناچیز عناصر آلیاژی مثل نیکل و منگنز و مس استحکام بالاتری نسبت به ورق st37 داشته و همچنین عناصر آلیاژی ای چون سیلیسیم و منگنز نیز باعث بالا بودن قابلیت پیچش و خمش این ورق شده است. این ورق ها تحمل وزن بالا، قابلیت جوش پذیری و ماشینکاری قابل قبولی نیز دارند.

 

تفاوت های ورق ST37 و ورق آلیاژی ST52

 

فولاد st52 دارای سختی بالا تری نسبت به فولاد st37 می باشد و در نتیجه این فولاد در جوشکاری کاربرد بسیار بالایی دارد و دارای مقادیر ناچیزی مس، نیکل و منگنز می باشد.

 

ورق سیاه st37


از این محصول درماشین کاری نیز بسیار مناسب می باشد. نام دیگر فولاد ST52 فولاد پر مقاومت کم کربن می باشد که دارای مقدار کمی عنصر مس، نیکل و منگنز می باشد. ورق های ST52 در مقاطعی مانند تسمه و چهارپهلو نیز تولید می شود. ابعاد ورق ST52 نیز همانند ورق ST37، 15006000* و 2000*6000 می باشد. ورق های ST37 و ST52 دارای ابعاد بزرگ تری نیز می باشند که در کشور های اروپایی تولید می شود.


از عمده تفاوت های ورق ST37 و ST52 در میزان کربن می باشد که این محصول دارای کربن بیشتری است در نتیجه میزان سختی بالا تری نسبت به ورق ST37 دارد.


با این حال قیمت ورق st37 و قیمت ورق آلیاژی st52 تفاوت زیادی ندارند، ولی استفاده از ورق st37  به جای st52 به دلیل استحکام بالاتر و ... باعث کم شدن وزن فولاد مصرفی و مقرون به صرفه است.
 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه