ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
تفاوت ورق گالوانیزه گرم و سرد
تجارت فلز

تفاوت ورق گالوانیزه گرم و سرد

ورق گالوانیزه در صنعت های مختلف به خصوص صنعت خودرو سازی مورد استفاده قرار می گیرد. از آن برای ساخت بدنه ماشین ها استفاده می شود. یکی از دلایل مهم استفاده از این ورق در بدنه خودروها، جلوگیری از خوردگی می باشد. زیرا مقاومت به خوردگی بالایی دارند. ورق های گالوانیزه به دو روش نورد گرم و نورد سرد تولید می شود.

برای اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه میتوانید به صفحه این محصول مراجعه کنید و یا با کارشناسان تجارت فلز تماس بگیرید.


 ورق های گالوانیزه دارای ساختاری می باشد که پوششی از جنس روی بر روی سطح ورق را می پوشاند در نتیجه این پوشش از جنس روی مقاومت به خوردگی را بالا می برد. به این محافظ، حفاظت گالوانیکی گفته می شود. ورق های گالوانیزه به دو روش نورد گرم و نورد سرد تولید می شوند. در ادامه این نوشته انواع روش های گالوانیزاسیون و تفاوت گالوانیزه سرد و گرم را بررسی میکنیم.


روش های گالوانیزاسیون


روش های تولید ورق گالوانیزه به صورت زیر می باشد:

 

  • سرد
  • پوشش دهی مکانیکی
  • غوطی وری مکانیکی
  • رنگ کردن با فلز روی
  • اسپری کردن فلز روی

بیشتر بخوانید: شکل دهی به ورق گالوانیزه

روش نورد سرد


در روش تولید ورق گالوانیزه به روش نورد سرد که ورق گالوانیزه سرد نام دارد، که از طریق الکترولیز عناصر روی داخل آب مخلوط شده و بر روی ورق که به صورت کویل شده و یا کویل نشده می باشد، پوشش ایجاد می کند.در این روش ضخامتی از پوشش روی بر روی ورق ایجاد می شود که ضخامتش کمتر از ضخامت پوشش گرم می باشد. این نوع ورق گالوانیزه در ساخت لوازم خانگی کاربرد بسیار بالایی دارد.


روش پوشش دهی مکانیکی


روش بعدی پوشش دهی مکانیکی می باشد. روش پوشش مکانیکی برای قطعانی که دارای ضخامت های مابین 200-300 میل می باشد استفاده می شود و قطعات دارای وزن کمتر از 60 کیلو گرم می باشند. پوشش دهی در این روش به وسیله غوطه وری در ذرات پودر و شیشه می باشد که از طریق پاشش مس بر روی ورق گالوانیزه اتفاق می افتد. 


روش غوطه وری مکانیکی


روش بعدی غوطه وری مکانیکی می باشد. در روش غوطه وری پوشش دهی از طریع عبور ورق از داخل حمام مذاب می باشد. این حمام مذاب از جنس روی، نیکل، مس، فسفر، قلع و آلومینیوم می باشد. این عناصر موجب افزایش مقاومت به خوردگی می گردند. در این روش دمش هوا موجب افزایش و یا کاهش ضخامت تشکیل شده بر روی ورق می گردد. در این روش به دو طریق مداوم و غیر مداوم پاشش روی ورق گالوانیزه صورت می پذیرد که در روش غیر مداوم ورق به صورت برش خورده درون حمام مذاب قرار می گیرد اما در روش مداوم ورق به صورت کویل در حمام مذاب قرار داده می شود. 

روش رنگ کردن با فلز روی


در روش رنگ کردن که با روی اتفاق می افتد در ابتدا سطح ورق با سنگ ساییده می شود و در مرحله بعدی رنگ بر روی ورق پاشش داده می شود که لازم به ذکر می باشد که رنگ از جنس روی می باشد. 


ورق گالوانیزه گرم به صورتی می باشد که روی زمانی که در آبکاری الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد، بعد از تماس هوا با این لایه، لایه به رنگ تیره تری دیده می شود. این نوع ورق در کارهای تزیینی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد اما حفاظت در مقابل خوردگی بالا تری دارد و به علت ظاهر تیره تر قیمت کمتری نیز دارد. 


برای مشاهده قیمت انواع ورق های گرم و سرد از جمله قیمت ورق سیاه، قیمت ورق روغنی، قیمت ورق آلیاژی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه