ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی
تجارت فلز

تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی

فرایند تولید


ورق سیاه ورقی می باشد که از فرایند نورد گرم تولید می شود. متریال ورق روغنی مانند ورق st37 می باشد با این تفاوت که فرایند تولید ورق روغنی با نورد سرد است. تفاوت هایی از نظر سختی و استحکام این ورق ها با بر روی پروژه مدنظر قابل ملاحظه است. 


ورق هایی که با نورد گرم تولید می شود دارای استحکام بالاتری می باشد و در ورق هایی که از طریق نورد گرم تولید می شود، که نیازی به گرم شدن دوباره ندارد. پس از تولید زمانی که دمای آن ها کاهش می یابد حجم آن کم می شود. می توان گفت که در ورق سیاه کنترل برای تغییر سایز در مقایسه با ورق روغنی کمتر است. برای اطلاع از قیمت ورق سیاه به صفحه محصول مراجه نمایید.

 

ورق سیاه


سایز ورق ها


سایز ورق سیاه و ورق روغنی با هم متفاوت می باشند. ورق گرم دارای سطح خشن تری می باشد و دارای تلرانس ابعادی زیادی نمی باشد. ورق سیاه دارای ضخامت هایی از 25 میل تا 6 میل است. اگر ورق کمتر از 6 میل ضخامت داشته باشد، دور کویلی پیچیده می شود و در نتیجه به صورت رولی به فروش می رسد. 


ورق های فولادی تا ضخامت ۲۰۰ میکرومتر می توانند در این فرایند حاصل می شوند. کاهش ضخامت فویل های آلومینیوم معمولا با استفاده از یک قفسه صورت می گیرد. در صورتی که در مورد فولاد از چندین قفسه استفاده می شود. برای مثال در اکثر فولادسازی ها برای تولید ورق تا ضخامت ۴ میلی متر از این روش استفاده می کنند. برای اطلاع از قیمت ورق روغنی  به صفحه محصول مراجعه نمایید. 


معمولا ورق سیاه با توجه به صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. ورق روغنی نیز در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.


میزان تولید


ورق سیاه به میزان بیشتری از ورق روغنی تولید می شود در نتیجه دارای قیمت کمتری نسبت به ورق روغنی می باشد. با این وجود ورق st37 نیز با توجه به نیاز بازار در ابعاد و ضخامت هایی تولید می شود که در بازار مورد استفاده قرار بگیرد. برای اطلاع از قیمت ورق st37 به صفحه این محصول مراجعه نمایید.


کیفیت تولید


محصولات نورد سرد دارای پوشش سطح با کیفیت بالایی است و از لحاظ صافی سطح کیفیت بالایی دارند. میلگردهایی که با فرایند نورد سرد تولید می شوند دارای سختی بالاتری هستند در نتیجه میلگرد هایی که با نورد گرم تولید می شوند دارای سختی پایین تری می باشند. این در حالی است که این روند در تولید ورق های فولادی معکوس است و میزان کربن در ورق های نورد گرم بیشتر می باشد. ورق سرد به دلیل فرایند آنیلینگ نرم تر است در نتیجه تفاوت فاحشی با میلگرد هایی که با نورد سرد تولید می شوند دارند. در نتیجه ورق سیاه نسبت به ورق روغنی دارای استحکام بیشتری می باشند.


کاربرد ورق سیاه و روغنی در ساخت ورق های گالوانیزه، ساخت و ساز، لوازم خانگی، مبلمان و ... می باشد.


ورق های سرد دارای دقت ابعادی بالا تری نسبت به ورق گرم می باشد. همچنین میزان انعطاف پذیری ورق های سرد نسبت به ورق گرم یعنی میزان انعطاف ورق روغنی نسبت به ورق سیاه بالا تر می باشد. 


فرایند نورد کاری به صورتی می باشد که اگر غلتک ها موازی باشد و دارای قطر و سرعت یکسانی باشد، نورد طولی نامیده می شود. این نورد نورد سرد می باشد. اما اگر همراه به نوردی که گفته شد دما نیز بالا باشد نورد گرم نام دارد.
 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه