ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
تفاوت ورق روغنی و ورق گالوانیزه چیست؟
تجارت فلز

تفاوت ورق روغنی و ورق گالوانیزه چیست؟

ورق های فلزی براساس روش تولید به دو دسته ورق های نورد گرم و ورق های نورد سرد تقسیم می شوند. ورق هایی که با روش نورد سرد تولید می شوند به نام ورق روغنی در بازار شناخته می شوند. در ساخت این ورق ها از ورق های ضخامت بالا استفاده می شود که با روش نورد سرد ضخامتشان کم شده و  به همین دلیل ظاهر این ورق ها خوب و ایده آل است. یکی از مصارف عمده ورق روغنی استفاده در صنایع ساختمانی و ساخت و ساز می باشد. ورق های روغنی موجود در بازار به صورت استاندارد با ضخامت0.3 میلی متر تا 2 میلی متر بوده و عرض استاندارد برای آن ها 100 و 125 سانتی متر است و به دو صورت فابریک و رول فرم موجود می باشد. این ورق ها پایه تولید ورق های گالوانیزه هستند.

ورق گالوانیزه  نیز از نشاندن پوشش فلز روی بر روی سطح ورق روغنی تولید می شود. پوشاندن سطح فلز توسط فلز روی یکی از روش های مقاومت در مقابل خوردگی می باشد که یک لایه محافظ به روش حفاظت گالوانیکی از خوردگی فلز پایه جلوگیری می کند. در این حالت پوشش خورده شده و فلز پایه محافظت می شود که این مقدار محافظت وابسته به عواملی چون ضخامت لایه محافظ است. گالوانیزه کردن به دو روش گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد (الکترولیز) انجام می شود ولی روش مرسوم برای ورق گالوانیزه روش گرم یا همان غوطه وری ورق روغنی در فلز مذاب تولید می باشد.

روش گالوانیزه گرم روش مقرون به صرفه ای بوده و امکان کنترل ضخامت پوشش در آن وجود دارد و همچنین پوشش ایجاد شده چسبندگی و استحکام بالایی دارد.  در این روش کلاف ورق روغنی یا همان ورق های نورد سرد از هم باز شده و اسیدشویی شده و با هوای داغ خشک می شود تا ناخالصی ها از سطح آن پاک شود، کلاف تمیز شده آنیل شده و سپس دمای آن برای ورود به حمام مذاب تنظیم شده و وارد حمام مذاب شده  و گالوانیزه می شوند. ورق رنگی هم از رنگ کردن همین ورق ها به وجود می آیند.

ورق های روغنی در برابر فشارهای بسیار بالا، مقاومت فوق العاده ای دارند و به همین دلیل در طراحی سازه های قدرتمند، ساخت درب و پنجره، ساخت رادیاتور گرمایشی منازل، لوازم خانگی چون اجاق گاز و یخچال و فریزر و همچنین صنایع خودرویی و تابلو سازی و ... از آنها استفاده می شود. ورق گالوانیزه نیز به دلیل خاصیت مقاومت به خوردگی که دارند، در محیط هایی که مستعد خوردگی هستند استفاده می شوند. قیمت هر دو این ورق ها ( ورق روغنی و ورق گالوانیزه) به عوامل متعددی چون ابعاد و ضخامت بستگی دارد. 

همان طور که گفته شد ورق گالوانیزه با استفاده از ورق روغنی تهیه می شود و به دلیل یک مرحله فرآیند بیشتر قیمت بالاتری نسبت ورق روغنی دارد و در مجموع به دلیل اینکه هزینه تولید ورق گالوانیزه کم و قیمت آن نسبت به ورق های استیل بسیار پایین تر می باشد این ورق جایگزین مناسبی برای ورق های ضد زنگ می باشد.  

برای دریافت قیمت ورق روغنی و قیمت ورق گالوانیزه  با کارشناسان فروش شرکت تجارت فلز با شماره  021-49143 تماس بگیرید.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه