ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
تفاوت‎های نبشی و سپری
تجارت فلز

تفاوت‎های نبشی و سپری

نبشی و سپری از پر مصرف‎ترین مقاطع فولادی هستند که معمولا برای اتصالات و نصب در و پنجره استفاده می‎شود.

اما باید تفاوت‎های نبشی و سپری را دانست تا بتوان در جای مناسب آن‎ها را به کار برد.


پروفیل سپری


پروفیل سپری به دلیل شباهت شکل ظاهری‎اش به حرف انگلیسی T به پروفیل T نیز معروف است و به دو صورت فابریک و پرسی تولید میشود.
از سپری ها معمولا در در اتصالات پل ها به ستون ها، ستون، خرپا، سقف های شیشه ای و ساخت سازه های فلزی استفاده می‎شود.

سقف‎های کاذب بخشی است که بیشترین استفاده از سپری را دارند.

 

سپری


شکل ظاهری سپری


این محصولات بر اساس ظاهرشان به دو مدل لبه تیز و لبه گرد تقسیم بندی می‎شوند.
ضخامت این محصول بر اساس کاربرد آن و نوع تولید آن می‎تواند متفاوت باشد. معمولا اندازه لبه و دیواره آن یکسان است و شماره و کدی که برای سپری استفاده میشود همان ضخامت لبه ی سپری است.

اما گاهی شماره و اندازه‎ای مدنظر مشتری است که آن به صورت مستقیم تولید نمی‎شود و باید آن را از طریق برش تیرآهن به دست آورد.
طول سپری تولید شده معمولا 6 و یا 12 متر است اما بر اساس درخواست مشتری میتوان آن را برش داد و به اندازه ی موردنظر تبدیل کرد.


سه استانداردی که معمولا برای سپری استفاده میشود:

  • DIN EN 10055
  • DIN59051
  • DIN1022


ویژگی های نبشی


نبشی نیز به دلیل شباهت شکل ظاهری اش به حرف انگلیسی L به پروفیل L نیز معروف است و همین شکل ظاهری از تفاوت های نبشی و سپری است نبشی به دو صورت بال مساوی و بال نامساوی وجود دارد.

نبشی بال مساوی را با حرف V و نبشی بال نامساوی را با L  نشان میدهند.طول استاندارد نبشی نیز 6 و یا 12 متر است اما میتوان به درخواست مشتری به طول دلخواه آن را برش داد.


نبشی گالوانیزه نوعی دیگری از محصولات فولادی می باشد که برای بالا بردن مقاومت در برابر رطوبت و استفاده در مناطق مرطوب به شیوه گرم محصول را روی اندود (گالوانیزه) می کنند. این پروفیل را با استفاده از ورق گالوانیزه تولید میکنند، برای اطلاع از قیمت ورق گالوانیزه به صفحه محصول مراجعه کنید.


نحوه نمایش این محصول حروف انگلیسی به همراه ۳ عدد می باشد و به ترتیب از سمت چپ به راست نشان دهنده اندازه بال ها و عدد اخر نشان دهنده ضخامت نبشی می باشد.


تفاوت های نبشی و سپری


تفاوت های نبشی و سپری بیشتر به شکل ظاهری انها مربوط است برای مثال سپری به دلیل شکل سه وجهی آن برای مصارفی انتخاب میشود که به پایه و یا اتصال قوی تری نیاز دارند، گاهی نیز برای اینکه پایه ی قویتری داشته باشیم دو نبشی را به هم اتصال میدهند تا به صورت سپری در آید اما با این تفاوت که بسیار قوی تر میباشد.


از دیگر تفاوت های نبشی و سپری به میزان خمش پذیری آنها میتوان اشاره کرد، سپری نسبت به نبشی خمش پذیری کمتری دارد و همین موضوع گاهی باعث میشود در اتصالات سپری مشکل به وجود آید.


تفاوت های نبشی و سپری نیز در سایز و ابعاد آنها مشاهده میشود که نبشی میتواند بال های مساوی و یا نا مساوی داشته باشد و بسته به کاربرد از ابعاد متفاوتی استفاده میشود اما سپری همیشه ابعاد مشخصی دارد.


 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه