ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
تفاوت های تیرآهن
تجارت فلز

تفاوت های تیرآهن

تیرآهن ها دارای شکل I و H می باشند. تیرآهن های I شکل، دارای سری INP و  IPE می باشند که از محبوبیت بالایی نیز برخوردار هستند. کاربرد این تیرآهن ها در در ساختمان سازی است.

بعد از مدتی، ساختمان سازان به دلیل ارتفاع بالای ساختمانها، فشار و وزن وارده شده به تیرآهن ها سختی و استحکام بیشتری نیاز دارند .

در نتیجه اتصال تیرآهن های IPE و همراه شدن آن ها با ورق فولادی فولاد MO40 مقطع سخت و محکمی را شکل داده است و در نتیجه پاسخگوی نیاز ما شده است.

با این وجود محصول IPE از یک زاویه، دارای مقاومت به کشش بالا می باشد و به همین علت محصولات H در بازار موجود شده اند که توانایی کشش در دو زاویه مختلف را دارند. از مزیت های  دیگر محصول H شکل موارد زیر اشاره میکنیم:

 

مزایای تیرآهن هاش

-    افزایش سرعت در پروژه به علت عملیات نصب ساده تر در ابتدای پروژه های ساختمانی
-    کاهش ضریب خطا در ساختمان سازی و ساخت سازه یکنواخت
-    کاهش میزان مصرف آهن در سازه ها
-    افزایش استحکام و مقاومت به حرارت بالا
-    کاهش هزینه عملیاتی در سازه ها


این استانداردها در پروژه های صنعتی کاربرد بسیار بالایی دارند و بر اساس همین استاندارد ها مورد بررسی قرار می گیرند نسبت بال و عرض، استاندارد ملی و استانداردهای اروپا در دسته های مختلفی قرار داده شده اند.
تیر آهن IPE : استاندارد های مورد استفاده در ایران و کشورهای اروپایی به این استاندارد نام گذاری می شود. 
تیر آهن IPN : استاندارد مورد استفاده در کشورهای چین و روسیه، I شکل با بال های متغیر می باشد
تیر آهن INB:  محصولاتH   شکل با بال پهن و مقاومت کششی بالا می باشد.


تفاوت تیرآهن INP با IPE

تیرآهن هایی که در ایران  وارد می شوند بر اساس دو استاندارد IPE و INP می باشد. محصول وارداتی کشور لهستان، آلمان، کره و اسپانیا بر اساس استاندارد IPE و محصول کشور روسیه و چین و بر اساس استاندارد IPE و INP می باشد.

در نتیجه زمانی که محصول تولید می شود، صرفا  نمیتوان به نام کشور تولیدکننده بسنده کرد.

زیرا که ممکن است در تولید محصول اشتباهاتی پیش بیاید و سازه با نقشه بر اساس استاندارد های خاص طراحی شده باشد و با مورد درخواستی مغایرت پیدا کند.

تیرآهن IPB

استاندارد محصولات به صورت عریضی و با بال پهن و که مانند حرف H می باشد، تولید می شود. طول بال آن ها در مقایسه با محصولات با استاندارد IPE بیشتر می باشد و در نتیجه می تواند به صورت تک و در سه مدل به صورت هاش سبک، هاش متوسط و هاش سنگین مورد استفاده در صنعت های مختلف قرار می گیرند.

تیرآهن IPE محصولی به شکل I و تیرآهن IPB محصولی به شکل H شکل و عریض می باشد. محصول IPB از استحکام بالایی برخوردار می باشد و در سه متریال زیر تولید می شود: 

 

  • ST37
  • ST52
  • ST44

شرکت تجارت فلز در خرید، فروش و قیمت دهی مصالح ساختمانی بسیار دقیق عمل کرده و با مشاوران متخصص در خدمت شما عزیزان می باشد. برای خرید لوله استیل 304 و اطلاع از قیمت ورق سیاه، قیمت ورق روغنی و قیمت ورق st37 با ما تماس بگیرید.

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه