ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
تفاوت لوله درزدار و مانیسمان
تجارت فلز

تفاوت لوله درزدار و مانیسمان

لوله درز دار  (welded pipe) 

لوله‌های درزدار از خم کردن ورق‌های فلزی به شکل مورد نیاز از قبیل دایره یا مربع و اتصال دو سطح ورق  بوسیله جوشکاری تولید می‌شوند. با توجه به شکل انجام عملیات جوش به انواع مختلفی مانند لوله جوشکاری‌شده بصورت طولی یا مارپیچ تقسیم می‌شوند. از آنجایی که این نوع لوله فولادی دارای درز جوش هستند، خواص ضعیف‌تری داشته و در صنایع بی‌خطر مانند لوله‌های آب استفاده می‌شوند. همچنین، با توجه به نوع جوشکاری به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. برای مثال، اگر از روش جوشکاری مقاومتی برای جوش درز استفاده شود به آن‌ها، لوله‌هایERW (Electric Resistance Welding)  گفته شده و اگر اتصال از طرق جوشکاری ذوبی الکتریکی انجام شده باشد به آن‌ها لوله  EFW ( Electric Fusion Welding) گفته می‌شود.  از انواع لوله های درزدار میتوان به لوله گالوانیزه و لوله استیل اشاره داشت.

لوله مانیسمان ( بدون درزSeam-less) 

این لوله‌ها همانگونه که از نامشان پیداست، درزی در بدنه خود ندارند. زیرا نحوه تولید آن‌ها متفاوت از لوله‌های درزدار بوده و خط جوشی در آن‌ها دیده نمی‌شود و بصورت یک لوله فلزی یکپارچه هستند در نتیجه نحوه ساخت آن‌ها پیچیده تر بوده و خواص بهتری را ارایه می‌کنند.

روش‌های ساخت متفاوتی برای تولید این دسته از لوله‌ها وجود دارد که شامل : لوله نورد گرم شده، لوله نورد سرد شده، لوله اکستروژن شده می‌باشد. این‌گونه لوله‌ها بطور کلی از نورد و شلیک سنبه به درون شمش فولادی بوجود می‌آیند. این لوله‌ها با توجه به هندسه سطح مقطعشان، به دو نوع دایره‌ای و شکل‌دار تقسیم می‌شوند.

لوله‌های مانیسمان در قطر‌های پایین‌تری نسبت به لوله‌های درز دار تولید می‌شوند زیرا ساخت لوله با قطر بالا بدون درز کار دشواری است. بزرگترین و کوچکترین قطری که به این روش تولید می‌شود به ترتیب حدود 640 و 0.3 میلی‌متر می‌باشد. باتوجه به ضخامت لوله‌ها، این لوله‌ها به دو دسته لوله با جداره نازک و لوله ضخامت بالا تقسیم می‌شوند. 

تفاوت‌های لوله مانیسمان و لوله درز دار

 لوله‌های درز دار دارای خط جوش بوده در حالی که لوله مانیسمان یکپارچه و عاری از خط جوش هستند. از دیگر تفاوت‌های بین این دونوع لوله، می‌توان به محدویت ابعادی در لوله‌های بدون درز اشاره کرد زیرا این لوله‌ها تنها در قطرهای پایین قابل تولید هستند. مواد اولیه مورد استفاده در این لوله‌ها نیز نسبت به یکدیگر متفاوت است.

 

لوله درزدار


مقایسه کلی قیمت لوله درزدار و لوله مانیسمان

از آنجایی که انواع مانسیمان بدون درز هستند، درنتیجه یکپارچگی بیشتری نسبت به لوله‌های درزدار داشته و خواص منحصر بفردی از قبیل مقاومت به خوردگی بالا، تحمل فشار بالا، استحکام بالا را دارا هستند  و در نتیجه، کیفیت بالاتری را  نسبت به لوله‌های درز دار ارایه می‌دهند.  همچنین، نحوه ساخت این دسته از لوله‌ها پیچیده بوده و قاعدتا  به این دلایل، قیمت بالاتری نسبت به لوله‌های درزدار دارند. به همین دلیل است که  لوله‌های مانیسمان بیشتر در صنایع مهم از قبیل استخراج و اکتشاف نفت ،صنایع دیگ بخار، صنایع هوا و فضا و در مخازن تحت فشار مورد استفاده قرار می‌گیرند در حالی که لوله‌های درز دار در صنایع بی‌خطر مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اطلاع از قیمت‌ لوله‌ های درز دار و مانیسمان به قسمت محصولات سایت مراجعه کنید.

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه