ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
تفاوت فولاد و آهن
تجارت فلز

تفاوت فولاد و آهن

فلزات آهنی ار سنگ آهن تولید می شوند. با ذوب کردن سنگ آهن در کوره ها آهن خام تولید می شود و با آهن خام فولاد می سازند.


در نتیجه فولاد متفاوت با آهن خام می باشد و در واقع فولاد آلیاژی از آهن به حساب می آید.


کاربرد فلزات آهنی از دیگر فلزات بالاتر می باشد. عنصر آهن از رایج ترین عناصری به حساب می آید که در کره زمین یافت می شود. عنصر فلز درخشان، خاکستری رنگ و سنگین می باشد. این عنصر در صنایع مختلف کاربرد بالایی دارد و دو ساختمان به صورت نبشی و ناودانی و ورق و لوله گوشتدار و .... استفاده می شود.

مجموعه تجارت فلز ارائه دهنده قیمت های انواع ورق، لوله و پروفیل است، برای اطلاع از قیمت انواع فلزات اعم از قیمت ورق سیاه ، قیمت ورق روغنی و لوله مانیسمان و همچنین قیمت ورق a516 به صفحات این محصولات مراجعه نمایید.


روش تولید آهن


تولید آهن خام با سنگ آهن است به صورتی که در کوره، سنگ آهن را ذوب می کنند بعد از این که به صورت مذاب درآمد به دلیل اینکه وزن مخصوص ناخالصی و آهن خام با یکدیگر متفاوت هستند، در نتیجه ناخالصی به بالای کوره می آید و از سریاره خارج می شود. این فلز به دست آمده را آهن خام می نامند. هنگام تخلیه آهن خام مقداری ناخالصی نیز مانند سیلیس با آهن خام خارج می شود. برای اینکه سنگ آهن در دمای پایین تر ذوب شود گدار آور به سنگ آهن اضافه می کنند.


آهن خام به دست آمده قابلیت چکش خواری ندارد و قابل نورد نمی باشد در نتیجه این گداز آور اضافه شده موجب می شود تا دمای ذوب کاهش پیدا کند و قابل ریخته گری باشد. موادی که موجب می شود تا دمای ذوب کاهش پیدا کند نا خالصی های سیلیسی و یا آهکی می باشد. اگر ناخالصی ها سیلیسی باشد باید از گداز آور آهکی استفاده شود اما اگر ناخالصی آهکی باشد باید از گداز آور سیلیسی استفاده شود.


روش تولید فولاد آلیاژی


رونئ تولید فولاد که آلیاژی از آهن خام می باشد، بعد از تولید آهن خام می باشد. زمانی که آهن خام مذاب می باشد، مذاب را مستقیما به مبدل می فرستند.


آهن خام انواع مختلفی دارد. آهن خام سفید زمانی به دست می آید که آهن خام مذاب را ذود سرد کنند. زمانی که زود سرد می شود کربن دیگر به شکل گرافیت نیست بلکه سفید نقره ای می شود که به آن آهن خام سفید گفته می شود. از این نوع آهن در فولاد سازی استفاده می شود. مقدار si در آهن سفید خام کم می باشد و دارای جنس سختی است. 
آهن خام خاکستری زمانی تولید می شود که به آهستگی فرایند سرد شدن انجام بپذیرد. از این آهن خام در صنایع چدن سازی استفاده می شود.


فولاد نظیر فولاد MO40 یک نوع آلیاژ است که بین 1.5 تا 2 درصد کربن داردو فولاد را از آهن خام سفید می سازند به صورتی که آهن خام سفید را همراه با قراضه ذوب میکنند تا کربن بسوزد و نا خالصی های موجود به صورت سرباره خارج شود.


یکی از مهمترین عناصر موجود در فولاد کربن می باشد. افزایش و یا کاهش کربن موجب تغییرات فیزیکی در محصول نهایی می شود. عنصر کربن دمای ذوب را کاهش می دهد و سختی و مقاومت به کشش را افزایش می دهد. 


سیلیسیم از دیگر عناصر موجود در فولاد است در فولاد موجب می شود که دما افزایش پیدا کند اما باعث ترد شدن محصول نهایی می شود و موجب می شود که در رفتار فولاد شکست اتفاق بیفتد.   


عناصر دیگری که در فولاد ها موجود است، منگنز، کروم، گوگرد و فسفر می باشد که با توجه به محصول مورد نیاز میزان درصد این عناصر نیز قابل تغیر می باشد.
 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه