ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
تفاوت شمش و بیلت
تجارت فلز

تفاوت شمش و بیلت


همان طور که میدانیم سنگ آهن ماده اولیه تولید فولاد می باشد که طی مراحل مختلفی تبدیل به فولاد می شود. بیشترین فولاد خام تولیدی در جهان با استفاده از کوره بلند (BF) می باشد. روش دیگر تولید فولاد خام استفاده از روش کوره الکتریکی (EAF)  و کوره القایی (IMF)می باشد که میزان تولید آن ها به نسبت کوره بلند کمتر است.  مراحل بعدی که شامل ریخته گری فولاد مذاب و نورد و ...  می باشد برای محصولات این سه کوره تقریبا یکسان است.  شمش، بیلت، بلوم و اسلب از محصولات یا همان فرآوره های میانی نورد گرم که یکی از مراحل تولید مقاطع فولادی است، می باشند. در اینجا به ذکر تفاوت این چهار محصول برای شناخت بهتر  آن ها می پردازیم.

تفاوت های ظاهری شمش و بیلت

 شمش یا (ingot) دارای سطح مقطع ذوزنقه شکل بوده و طول هر شاخه ی آن حداکثر دو متر می باشد در صورتی که بیلت (billet) که با نام شمشال نیز معروف است طول بیشتری داشته و سطح مقطع آن نیز به صورت دایره یا مربع با عرض کمتر از 15 سانتی متر (سطح مقطع کمتر از 230 سانتی متر مربع) است. حمل و نقل شمش به دلیل ابعاد آن راحت تر ار بیلت است. شمش ها به جز مواردی معدود کاربرد صنعتی خاصی ندارند و دارای دو نوع شمش ریخته گری و شمش نوردی می باشند. از بیلت معمولا برای تولید میلگرد های ساده و آجدار و سیم استفاده می شود. بيلت ها با دو رده ی 3sp و 5sp تولید می شوند و تفاوت آنها در انعطاف پذیری آن هاست. بیلت 3sp انعطاف پذیر در صورتی که بیلت 5sp  انعطاف پذیر نمی باشد و برای مواردی که قطعه در معرض نیرو و فشار نیست قابل استفاده می باشد. به همین دلیل قیمت بیلت 3sp بیشتر از بیلت 5sp است.

برای دریافت قیمت انواع محصولات فولادی مانند قیمت ورق سیاه، لوله مانیسمان و قیمت ورق آلیاژی با شماره های ما تماس بگیرید.


بلوم (Bloom) نیز با عنوان شمشه شناخته می شود و از نظر ظاهر مثل بیلت است با این تفاوت که عرض آن بالای 15 سانتی متر و در نتیجه سطح مقطع آن بالای 230 سانتی متر مربع می باشد. در واقع تفاوت بلوم و بیلت در ابعاد آن ها می باشد، عرض پایین تر از 15 سانتی متر بیلت و بالای آن بلوم می باشد. گاهی این دو مورد با هم در یک دسته قرار می گیرند. بیشترین مصرف بلوم در تولید سپری و ناودانی و تیرآهن و ریل می باشد.
اسلب(Slab) یکی دیگر از فرآورده های میانی بوده و تفاوتش با بلوم و بیلت سطح مقطع آن است، در اسلب سطح مقطع مستطیلی شکل می باشد در صورتی که در بلوم و بیلت مقطع مربع یا دایره است. اسلب ها معمولا با ضخامت 23 و عرض آنها 125سانتی متر در طول 12 متر هستند. به اسلب تختال نیز گفته می شود. از اسلب معمولا برای تولید ورق فولادی و کلاف، لوله و تیوب استفاده می شود.
در واقع تفاوت اصلی این چهار محصول میانی (شمش، بیلت، بلوم و اسلب) سطح مقطع و ابعاد آن ها می باشد و موارد مصرف آن ها که وابسته به همان سطح مقطع و ابعاد می باشد.

 

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه