ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
تفاوت استیل‌های بگیر، نگیر و نسوز
تجارت فلز

تفاوت استیل‌های بگیر، نگیر و نسوز

استیل بگیر و استیل نگیر

تفاوت ورق استیل بگیر و نگیر را درصد یک ماده به کار رفته در آن‌ها تعیین می‌نماید. ورق استیل بگیر در فرمولاسیون خود دارای درصد کمی کروم بوده، درحالیکه استیل نگیر حاوی مقدار زیادتری از کروم می‌باشد و نیکل نیز به آن اضافه می‌شود. بطورکلی، فولادهایی که جذب آهنربا می‌شوند (فرومغناطیس) به استیل بگیر معروف بوده و فولادهایی که جذب آهنربا نشوند (پارامغناطیس) به استیل نگیر معروف هستند، که در ادامه به طور مفصل مورد بحث قرار گرفته است.

رفتار مغناطیسی فولادهای زنگ نزن

رفتار مغناطیسی فولادهای زنگ نزن بطور قابل توجهی متفاوت است، از پارامغناطیس (غیر مغناطیسی) در گریدهای کاملاً آستنیتی گرفته تا رفتار مغناطیسی دائم در گریدهای مارتنزیتی سخت‌شده. فولادهای زنگ نزن فقط به عنوان مواد مغناطیسی کاربرد گسترده ای پیدا نکرده اند زیرا توانایی مغناطیسی آنها نسبت به مواد مغناطیسی رایج پایین است. با این حال، شرایط و کاربردهایی وجود دارد که رفتار مغناطیسی یا غیر مغناطیسی می‌تواند به طور قابل توجهی در ساخت و استفاده از این آلیاژها تأثیر بگذارد. 

تفاوت های انواع استیل

تمام فولادهای زنگ نزن آستنیتی در شرایط کاملاً آستنیتی، پارامغناطیس (غیر مغناطیسی) هستند که در آلیاژهایی که خوب آنیل شده اند، رخ می‌دهد. نفوذپذیری مغناطیسی با انجام کار سرد به دلیل تغییر مارتنزیت ناشی از تغییر شکل افزایش می‌یابد. برای برخی از گریدها مانند 302 و 304، افزایش نفوذپذیری مغناطیسی می‌تواند قابل توجه باشد، در نتیجه این گریدها در شرایط کار سرد شدید مقداری فرومغناطیس می‌شوند. حساسیت یک گرید خاص برای تبدیل شدن به فرومغناطیس در هنگام کار سرد شدید بستگی به پایداری آستنیت دارد، که به نوبه خود به ترکیب شیمیایی و یکنواختی بستگی دارد. 

تمام فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی و اغلب استیل‌های زنگ نزن رسوب سخت شونده، فرومغناطیسی (استیل بگیر) هستند. با توجه به فشارهای ناشی از تغییر سختی، این گریدها اگر در حالت سخت شده مغناطیسی شوند، خاصیت مغناطیسی دائمی را نشان می‌دهند. 

فولادهای زنگ نزن فریتی فرومغناطیسی بوده و به عنوان اجزای نرم مغناطیسی مانند هسته‌های و قطعات قطبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگرچه خصوصیات مغناطیسی آنها به اندازه آلیاژهای مغناطیسی نرم معمولی خوب نیستند، اما آن‌ها با موفقیت برای اجزای مغناطیسی که باید در برابر محیط‌های خورنده مقاومت کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این ترتیب، آنها جایگزین مقرون به صرفه ای برای اجزای آهن اندود شده و سیلیکون-آهن ارائه می‌دهند.


حتی اگر از فولاد زنگ نزن فریتی به عنوان یک جزء مغناطیسی استفاده نشود، رفتار مغناطیسی آن می‌تواند برای ساخت و استفاده از اهمیت بالایی برخوردار باشد. فولادهای زنگ نزن فریتی آنیل شده رفتار مغناطیسی نرم نشان می‌دهند، به این معنی که آن‌ها قادر به جذب سایر اشیاء مغناطیسی در هنگام خارج شدن از یک میدان مغناطیسی خارجی نیستند. با این حال، کار سرد باعث افزایش فشار اجباری این فولادها می‌شود که رفتار خود را از آهنربای نرم به آهنربای دائمی ضعیف تغییر می‌دهد. اگر قسمت‌هایی از فولاد زنگ نزن فریتی کار سرد شده در معرض میدان مغناطیسی قوی قرار دهیم  مانند مواردی که در بازرسی ذرات مغناطیسی رخ می دهد، قطعات را می‌توان دائم مغناطیسی کرد و بنابراین می‌تواند فرومغناطیس دیگری را به خود جلب کند.

انواع استیل

استیل نسوز

بطورکلی، هر چقدر میزان درصد کروم در فولاد بیشتر باشد، مقاومت به اکسیداسیون و دمای بالا بیشتر می‌شود. ورق‌های استیل سری ۳۰۰ (استیل‌های آستنیتی) و لوله استیل در این گرید بدلیل میزان کروم بالایی(حداقل  18‎٪) که دارند، توانایی تحمل دماهای تا ۸۷۰ درجه سانتی گراد بدون اکسید شدن را دارند. فولاد‌های گریدهای 309،310 و 321 نیز ازجمله مهم‌ترین استیل‌های نسوز می‌باشد. 

برای اجزایی که در دمای بالاتر از 600 درجه سانتی‌گراد ساخته می‌شوند، از فولادهای مقاوم در برابر حرارت و خزش استفاده می‌شود. بر خلاف فولادهای دیگ بخار، فولادهای مقاوم در برابر حرارت و خزش در محدوده دمای کاری 800-1150درجه سانتی‌گراد استفاده می‌شود. این فولادها در برابر جو اکسید کننده در دماهای بالا بسیار مقاوم هستند. علت خاصیت مقاومت در برابر گرمای این فولادها عنصر کروم است، به عنوان مثال، در فولادهای H6S2 - X10CrAl7 در حدود 5-8٪ کروم وجود دارد. در صورت داشتن دمای زیاد و محیط دشوار، اکسیدها به دلیل اکسیداسیون روی سطح محصول ظاهر می‌شوند و با افزایش دما ضخامت آن‌ها افزایش می یابد. 

برای اطلاع از قیمت‌های استیل نسوز، بگیر و نگیر می‌توانید به قسمت محصولات سایت تجارت فلز مراجعه کنید. همچنین، متخصصین مشاور ما می‌توانند شما مشتریان عزیز را برای خرید محصول موردنیاز راهنمایی کنند.

دیدگاه کاربران