ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
تفاوت اتصالات جوشکاری و پیچ و مهره
تجارت فلز

تفاوت اتصالات جوشکاری و پیچ و مهره

به طورکلی، روش‌های مختلفی برای اتصال سازه‌ها وجود دارند که برخی از آن‌ها شامل جوشکاری، پیچ و مهره کردن، پرچ کردن و غیره می‌باشد. هرکدام از این روش‌ها، دارای معایب و مزایای منحصر به فرد خود هستند و بهتر است که با توجه به کاربرد و موقعیت‌های متفاوت، مناسب‌ترین روش مورد استفاده قرار بگیرد. در این مقاله سعی بر آن است که روش اتصال به روش جوشکاری و پیچ و مهره را با یکدیگر مقایسه کرده و مزایا و معایب هرکدام را به تفکیک بیان کنیم.

به طورکلی و خلاصه، جوشکاری یکی از روش‌های اتصال دائمی به شمار می‌آید، در حالیکه روش اتصال پیچ و مهره یک روش اتصال موقتی می‌باشد. به عبارت دیگر، در روش جوشکاری، دو قطعه فلز و سازه‌ای که می‌خواهند به یکدیگر متصل شوند، مانند ورق ck45 در دمای بالا قرار می‌گیرند و ذوب می‌شوند. این روش یک روش دائمی بوده و برای جدا کردن قطعه‌ها از یکدیگر، قطعه از بین می‌رود. در این روش نیاز به یک دستگاه جوشکاری می‌باشد. در حالیکه، در روش پیچ و مهره، می‌توان دو قطعه را به راحتی به یکدیگر متصل کرد و سپس به راحتی از هم جدا کرد. در ادامه به طور جزیی‌تر این دو روش مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

مقایسه اتصالات جوشکاری و پیچ و مهره

اتصالات به روش جوش داده شده سخت‌تر هستند. علاوه براین، روش جوشکاری در شرایط مختلف استفاده می‌شوند (به شرط حضور برق در محیط مورد نظر) و می‌توان گفت تقریبا هر دو سطح را به روش جوشکاری می‌توان به یکدیگر متصل کرد. اما از طرفی دیگر، اتصال به روش جوشکاری تحت تاثیر از الکترود مصرفی و مهارت جوشکار نیز می‌باشد.

  • در روش جوشکاری به برق و ماشین جوشکاری در محل اتصال نیاز است. در نتیجه، در هر محیطی قابل استفاده نیست. در حالیکه پیچ و مهره نیاز به ابزار آلات خاصی ندارد.
  • در اتصالات پیچ و مهره امکان حرکت بیشتر با تنش کمتر وجود دارد.
  • روند جوشکاری در مقایسه با پیچ و مهره سریعتر است، اما در عین حال احتمال شکستگی در مورد اتصالات جوش داده شده بیشتر از اتصالات پیچ و مهره است.
  • بازرسی از اتصالات جوشکاری شده دشوار و گران است (برخی از روش های مورد استفاده برای بازرسی از جوش‌ها، روش ذرات مغناطیسی، روش نفوذ رنگ، روش اولتراسونیک و رادیوگرافی است)، در حالی که می‌توان اتصالات پیچ و مهره‌ای را به سادگی با ضربه زدن به مفصل با چکش بررسی کرد.
  • کارایی اتصال جوش داده شده بیشتر از اتصال پیچ و مهره است.
  • اعضای اتصال ممکن است به دلیل گرما در حین فرآیند جوشکاری تحریف شوند، در حالی که چنین احتمالی در اتصالات پیچ و مهره وجود ندارد.
  • اتصالات جوشکاری شده در مقایسه با اتصال پیچ و مهره به دلیل پیوستگی قسمت اتصال، سفت تر هستند. در حالیکه، در اتصالات پیچ و مهره ای، زاویه‌های اتصال، هنگام انتقال بار همراه با عضو و قطعه منحرف شده و اتصال را انعطاف پذیرتر می‌کند.

برای اطلاع از قیمت آهن، لوله گالوانیزه، لوله مانیسمان، فولاد آلیاژی و دیگر مقاطع فولادی به قسمت محصولات سایت تجارت فلز مراجعه فرمایید. علاوه براین، می‌توانید با مشاورین متخصص ما تماس حاصل فرمایید تا شما مشتریان عزیز را در این زمینه راهنمایی کنند.

تجارت فلز، تامین فلزات صنایع
شماره تماس: 49143 - 021

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه