ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
تغییرات قیمت ورق فولادی و عوامل اثرگذار بر قیمت آن
تجارت فلز

تغییرات قیمت ورق فولادی و عوامل اثرگذار بر قیمت آن

ماده اولیه ورق فولادی، فولاد است و تغییرات قیمت و عوامل موثر بر قیمت فولاد مستقیما بر قیمت ورق فولادی اثر می گذارد. علاوه بر این فولاد یک ماده تولیدی است که قیمت آن روی بیشتر کالاهای صنعتی اثرگذار است. چین تقریبا 30% فولاد جهان را تولید می کند و نقش مهمی در تغییرات قیمت ورق آهن دارد. همچنین قیمت دلار و ارزهای بین المللی روی قیمت تمام محصولات از جمله ورق آهن تاثیر گذارند.

به طور کلی عواملی که در کشور ما بر قیمت فولاد و محصولات فولادی از جمله ورق تاثیر دارند ذکر شده است:

  • قیمت مواد اولیه و مواد وارداتی
  • قیمت ارز و دلار در مقایسه با ریال و اثرات ناشی از نوسان دلار
  • عرضه و تقاضا
  • هزینه های فرایند تولید فولاد و ورق و انرژی های مصرفی مثل آب و نفت
  • هزینه های حمل و نقل و نگهداری مواد اولیه محصولات تولیدی
  • دوره های زمانی مختلف در سال
  • بلوغ بازار(Maturity)
  • کرونا و تاثیرات آن

قیمت سنگ آهن، قراضه و آهن اسفنجی که ماده اصلی تهیه فولاد هستند نقش مهمی در تعیین قیمت ورق فولادی دارد. اگر موجودی این مواد کم باشد و تقاضا بالا باشد قیمتشان بالا رفته در نتیجه قیمت ورق سیاه بالا می رود. همچنین بخشی از مواد اولیه و عناصر آلیاژی مانند نیکل وارداتی هستند که با ارز تهیه می شوند اگر قیمت دلار و ارزهای بین المللی بالا رود، قیمت ورق نیز بالا می رود. در واردات بهتره از روش های بین المللی CIF، FOB و CFR برای خرید محصولات استفاده کنیم تا قیمت حمل و نقل کمتر شود در غیر این صورت هزینه های زیادی به وارد کننده و به دنبال آن مصرف کننده های داخلی وارد می شود. در همه صنایع فرمول زیر صادق است:

عرضه کم + تقاضا بالا = افزایش قیمت

عرضه و تقاضا در سطح جهانی یکسان نیست و در هر منطقه ای با توجه به پیشرفت صنایع و سیاست های کشورها، متفاوت است. اما هر چه تعداد صادرکننده فولاد و محصولات فولادی در جهان بیشتر شود قیمت ها در بازار بورس جهانی زودتر تثبیت شده و اصطلاحا بازار بالغ می شود و هر چه بازار بالغ تر شود قیمت ها به ثبات بیشتری می رسند. مانند هر کالایی، بازار عرضه و تقاضا بر قیمت ها اثرگذار است. از ورق در صنایع خودروسازی، لوله سازی، تجهیزات نفت و گاز و... استفاده می شود اگر این صنایع در کشور رو به رشد باشند و تقاضا ورق فولادی بالا رود و در کنار آن با افزایش قیمت دلار برای تولید کنندگان داخلی صادرات ورق به صرفه تر می شود، در نتیجه عرضه کاهش میابد که به دنبال آن قیمت در داخل بالا می رود.

عوامل موثر بر قیمت ورق

هزینه های حمل و نقل تحت تاثیر قیمت سوخت، نیروی کار انسانی، مدت حمل و نقل، شرایط جابجایی و مسیرها، سیاست های حمل و نقل کشورهای مختلف همچنین خطر پذیر بودن راه ها است. مثلا اگر احتمال دزدی از یک مسیری وجود داشته باشد(مانند عبور از کنار کشور سومالی) حمل و نقل دشوار شده و قیمت ها بالا می رود.

دسترسی به آب که از ارکان مهم تولید فولاد و محصولات فولادی است بر قیمت آن ها تاثیر می گذارد و همچنین هزینه های سوخت و نفت که از سوخت های مهم و ماده اولیه تامین انرژی تولید فولاد است، تاثیر مستقیمی بر قیمت ورق از جمله قیمت ورق گالوانیزه دارد. قیمت نفت 15% قیمت محصولات فولادی را تعیین می کند. هر چه نفت ارزان تر باشد حمل و نقل مواد خام و ساخت قطعات هزینه کمتری می برد و قیمت ها پایین تر می آید. طی 70 سال گذشته هر جهش قیمت فولاد موجب کاهش فعالیت اقتصادی در سطح جهان و در نتیجه افزایش قیمت ها شده است. همچنین هزینه های نیروی کار انسانی و تجهیزات نیز بر قیمت ورق فولادی تاثیر گذارند.

دوره های زمانی مختلف بر میزان تقاضا محصولات و هزینه های حمل و نقل تاثیر گذار است. مثلا در زمستان ساختمان سازی کم می شود در نتیجه تقاضا محصول پایین آمده و باعث کاهش قیمت می شود. از طرفی چون در زمستان نگهداری و حفاظت محصول از آسیب هایی مانند خوردگی در اثر بارش باران افزایش می یابد، موجب کاهش قیمت می شود. همچنین حمل و نقل محصولات در زمستان به خاطر نا امنی جاده ها مشکل می شود که موجب افزایش قیمت ورق می شود.

یکی از فاکتورهایی که امروزه بر قیمت فولاد تاثیر گذاشته است شیوع پاندمی کرونا است. که البته بازار جهانی پس حدود یک سال توانسته است به ثبات برسد. اما افزایش قیمتی که تحلیلگران انتظار داشتند در سال 2020 برای قیمت فولاد و محصولات فولادی اتفاق بیفتد محقق نشد زیرا در این سال به دلیل محدودیت های استفاده از نیروی انسانی کارهای تولیدی مانند خودرو سازی و ساخت و ساز به مشکل خورد که بالتبع آن موجب کاهش قیمت فولاد و محصولات فولادی شد.
 

دیدگاه کاربران