ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
تحولات بازار آهن و فولاد در ماه مبارک رمضان
تجارت فلز

تحولات بازار آهن و فولاد در ماه مبارک رمضان

یکی از مطالب داغ در این روزها، روند بازار و قیمت فولاد در ماه رمضان99 می‌باشد که تیتر خبر بسیاری از روزنامه‌ها شده است. اینکه با توجه به شیوع ویروس کرونا و شروع ماه مبارک رمضان، قیمت فولاد چه تغییری می‌کند، سوالیست که بسیاری از مصرف‌ کنندگان را در گیر کرده است. در این مقاله سعی بر آن است که روند بازار آهن و اخبار فولاد را در ماه مبارک رمضان نقد کنیم.

در ماه رمضان، تقاضای خریداران به دلیل کاهش ساخت و ساز وفعالیت‌های عمرانی، افت کرده است. این در حالی است که این فصل، فصل ساخت‌و‌ساز و توسعه زیربنایی و طرح‌های عمرانی است و اغلب متقاضیان خرید در این فصل به دنبال معاملات هستند تا قبل از فرا‌رسیدن فصل سرما خریدهایشان را انجام دهند. همچنین، صادرات فولاد به کشورهای همسایه به دلیل شیوع ویروس کرونا به کف رسیده است. اما پیش‌بینی می‌شود بعد از ماه رمضان رونق به بازار برگردد.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درباره وضعیت تولید فولاد بیان کرده است: با توجه به شیوع ویروس کرونا خریداران فولاد عقب ‌نشینی کرده‌‌اند و فعلا خبری از صادرات فولاد و صنایع فولادی نیست. البته نه تنها تولید در فولاد و صنایع فولادی بلکه سایر صنایع نیز تحت تاثیر این ویروس با افت مواجه هستند.

آن طور که وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش داده در طول سال ۹۸ تولیدکنندگان در بیش از دو سوم تولیدات کالا های منتخب با افزایش مواجه بودند که از آن جمله می‌توان به افزایش ۵٫۱ درصدی فولاد خام اشاره کرد.

قیمت مصالح ساختمانی

یکی از مواردی که در اردیبهشت سال 99 مطرح می‌باشد، خرید مواد اولیه برای شرکت‌های تولید کننده است. شرکت‌ها با ارائه اسناد و فایل‌هایی به مسئولان بورس از جمله سند پرداخت مالیات بر ارزش افزوده سال 98 می‌توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را خریداری کنند. این در حالی می‌باشد که دولت اعلام کرده بود، شرکت ها می‌توانند تا پایان اردیبهشت 99 نسبت به پرداخت مالیات خود اقدام کنند.

به نقل از عضو کمیسیون عمران مجلس از دیگر موارد مطرح شده در این ماه افزایش بی وقفه قیمت آهن آلات ساختمانی به ویژه تیرآهن است و از طرفی دولت خواستار ثابت نگه داشتن قیمت مسکن می‌باشد که این موضوع مطرح شده تولید کنندگان مسکن دچار بی انگیزگی در ساخت و ساز شده اند. دولت و وزارت راه برای سرو سامان دادن به حوزه مسکن تلاش بسیاری می کند اما پیش بینی می شود این سیاست دستوری توسط تولید کنندگان مسکن همراه نشود.

تحولات قیمت فولاد

تحلیل قیمت مصالح ساختمانی در هفته‌های آینده

در حال حاضر صرفا فولاد در بورس عرضه می‌شود. اما عرضه مصالح ساختمانی در بورس نهایی شده ‌است، بنابراین از آنجایی که قیمت گذاری در بورس بر اساس عرضه و تقاضا می‌باشد، با توجه به این موضوع،  قیمت‌ها تغییر می‌کند.  یکی از آثار عرضه مصالح ساختمانی در بورس کالا، منطقی شدن و کاهش قیمت محصولاتی مانند قیمت ورق سیاه، قیمت ورق گالوانیزه و قیمت ورق آلیاژی خواهد بود، با این اقدام مصالح ساختمانی بر اساس وضعیت بازار و میزان عرضه و تقاضا کشف قیمت خواهد شد؛ در نتیجه دست دلالان برای قیمت گذاری بر محصولات ساختمانی کوتاه می‌شود.

به گفته یکی از مقام‌های مسئول در وزارت راه و شهرسازی، بورس کالا مجوزهای عرضه مصالح ساختمانی تحت تابلوی مستقل را از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ کرده است که زمان اجرایی شدن آن را سازمان بورس اعلام خواهد کرد. با این تصمیم امکان دارد که قیمت مصالح ساختمانی کاهش یابد و این یک امیدی برای ساخت و ساز در ایران می‌باشد. به این موضوع نیز باید توجه کرد که هیچ دستگاه دولتی نمی تواند اراضی و یا املاک خود را بدون اخذ مجوز از هیئت دولت بفروشد.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه