ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
تاریخچه لوله مانیسمان
تجارت فلز

تاریخچه لوله مانیسمان

 لوله مانیسمان یا همان لوله بدون درز، لوله‌ای است که در فرآیند ساختشان از جوشکاری استفاده نشده است و درزی روی سطح آن‌ها مشاهده نمی‌شود. در نتیجه، واضح است که این لوله‌ها خواص بهتری را نسبت به لوله‌های درز دار از خود نشان می‌دهند و در صنایع مهمی از قبیل نفت و گاز و مخازن تحت فشار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تولید لوله‌های بدون درز فولادی دارای قدمتی نزدیک به 100 سال است.  برادران مانسمان آلمانی برای اولین بار در سال 1885 دستگاه سوراخ‌کاری نورد متقاطع دو غلتکی را اختراع کردند. سپس، در سال1891 ، دستگاه چرخه نورد اختراع شد. در سال 1903، Ritteriefel سوئیسی دستگاه نورد اتوماتیک لوله (که به آن Head rolling نیز گفته می شود) اختراع کرد و بعدها انواع مختلفی از دستگاه‌های بیشتر  نظیر آسیاب‌های نورد مداوم لوله و دستگاه‌های جک زدن لوله ساخته شد و شروع به تشکیل یک صنعت مدرن لوله های فولادی بدون درز نمود.

ویژگی های لوله مانیسمان

در دهه 1930 با استفاده از آسیاب غلتکی سه رول ، اکسترودر و یک آسیاب نورد سرد لوله، کیفیت لوله فولادی بهبود یافت. در دهه 1960 به دلیل بهبود کارخانجات نورد مداوم، ظهور دستگاه های پانچینگ سه رول، به ویژه استفاده از دستگاه‌های کاهش فشار و ضخامت‌های ریخته گری مداوم، راندمان تولید و قابلیت لوله‌های بدون درز در رقابت با لوله های جوش داده شده را افزایش داد. در دهه 1970 ، لوله‌های بدون درز و لوله های جوش خورده به طور موازی در حال حرکت بودند و تولید لوله‌های فولادی جهان با سرعتی بیش از 5٪ در سال افزایش یافت.

پس از سال 1953 ، چین به توسعه صنعت لوله‌های فولادی یکپارچه و بدون درز اهمیت داد و در ابتدا یک سیستم تولید برای نورد انواع لوله‌های بزرگ، متوسط و کوچک تشکیل داد.  لوله‌های مس نیز به طور کلی در سوراخ‌کاری شمش اولیه ، نورد آسیاب غلتکی و فرآیند کشش کویل استفاده می شود.

موارد استفاده

لوله فولادی یکپارچه و بدون درز یک لوله فولادی اقتصادی است که از جایگاه بسیار مهمی در اقتصاد ملی برخوردار است. این لوله‌ها به طور گسترده ای در بخش های نفتی ، شیمیایی ، دیگ بخار ، نیروگاه، کشتی سازی، ساخت ماشین آلات، خودرو، حمل و نقل هوایی، هوافضا، انرژی، زمین شناسی، ساخت و ساز و نظامی و سایر بخش ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله فولادی بدون درز یک فولاد مدور، مربع و یا مستطیل شکل با قسمت توخالی است و هیچ درز در اطراف آن وجود ندارد. لوله فولادی بدون درز با سوراخ کردن یک شمش فولادی یا یک لوله جامد خالی تشکیل می شود و سپس نورد گرم، نورد سرد یا کشش سرد روی آن انجام می‌گیرد. این نوع لوله‌ دارای یک بخش توخالی است و از آن به عنوان لوله‌ای برای انتقال مایعات استفاده می‌شود. لوله فولادی بدون‌درز در مقایسه با یک فولاد جامد دارای وزن کمتری بوده در حالی‌که  استحکام خمشی و چرخشی یکسانی دارند در نتیجه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند.

برای اطلاع از قیمت‌های لوله‌های مانیسمان می‌توانید به قسمت محصولات سایت تجارت فلز مراجعه کنید. همچنین، متخصصین مشاور ما می‌توانند شما مشتریان عزیز را برای خرید محصول موردنیاز راهنمایی کنند. خرید آهن آنلاین را با ما تجربه کنید.

دیدگاه کاربران