ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
تاثیر کرونا بر بازار آهن
تجارت فلز

تاثیر کرونا بر بازار آهن

شیوع ویروس کرونا موجب نوسانات زیادی در بازارهای مختلف جهانی شده است. آژانس رتبه بندی جهانی عنوان کرده است که قیمت های بین المللی سنگ آهن و فلزات اساسی به دلیل شیوع ویروس کرونا در چین و اینکه چین بزرگترین مصرف کننده سنگ آهن، تولید کننده فولاد و وارد کننده بزرگ سنگ آهن است سقوط کرده است.

این ویروس همه گیر استخراج آهن و تولید فلزات را در سال 2020 بسیار تحت تاثیر قرار داده است. از آنجا که این ویروس با تجمع انسان ها در یک مکان شیوع بیشتری می یابد، فرآیند استخراج و خط تولید را دچار بحران کرده است. تحلیلگران Fitch پیش بینی کرده اند که قیمت آهن نسبت به سایر فلزات که نموداری نزولی دارد، تا حدی ثابت باقی می ماند. قیمت میانگین سنگ آهن جهانی در سال 2019 حدودا 90 دلار برای هر تن بوده که این رقم در سال 2020 تا 80 دلار هم پایین آمده است. در حالی که بازار جهانی با کاهش قیمت سنگ آهن همراه است اما ایران با افزایش بی سابقه قیمت دلار نوسانات متفاوتی را نسبت به بازار جهانی تجربه می کند. تحلیلگران پیش بینی کرده اند با کنترل بیماری و افزایش تولید فولاد در چین قیمت سنگ آهن بالا رود.

و همین تغییرات قیمت سنگ آهن میتواند بر نرخ انواع مقاطع آهنی و فولادی مانند: لوله مانیسمان، قیمت ورق آلیاژی و گالوانیزه و.. تاثیر داشته باشد. 

پیش بینی شده بود که تولید آهن جهانی در سال 2020 نسبت به 2019 افزایش4/7% داشته باشد اما تنها 0.8% افزایش داشت. علت این کاهش این بود که خریداران احتمال می دادند در روزهای آتی قیمت سنگ آهن پایین تر بیاید، بنابراین تقاضا این محصول در بازار جهانی کاهش یافت. و از سویی دیگر کسی پیامد های این بیماری را در دراز مدت و چگونگی آینده جهان را نمی داند.

بیشتر صنایع با تعطیلی موقت و یا کم کردن تعداد کارکنان در هر شیفت سعی کردن سرعت شیوع را کاهش دهند. به جز صنایعی که وابسته به اقلام غذایی، بهداشتی و دارویی هستند مابقی دچار افت شدید در بازار بورس جهانی شدند که صنعت آهن و فولاد نیز شامل آن می شود. این کاهش بورس جهانی فشار و آسیب زیادی به دولت ها و در نتیجه ی آن به مردم جهان وارد می کند. ویروس کرونا در برزیل که یکی از مهم ترین صادر کننده های جهان است، موجب شد با دستور دادگاه بهره برداری از چندین معدن تعطیل شود که این به نفع دیگر صادر کنندگان شد.

با همه گیر شدن کرونا فولادسازان اروپایی به سرعت تولید خود را کاهش دادند و در سه ماه اول سال 10% کاهش تولید داشتند. که این موجب شده صادرات چین بیشتر شود. کشور های اروپای شرقی، ایتالیا و اسپانیا به دلیل کاهش ساخت و ساز و شیوع بالای بیماری متحمل بیشترین ضرر در بازار آهن شده اند. اتحادیه اروپا در سال 2020 حدودا 158 تن فولاد تولید کرده که در مقایسه با سال 2008 کاهش 41 تن ای داشته است. واردات گندله آهن در دو ماه اول سال 2020 نسبت به سال قبل 30% کاهش داشته است.

نمودار زیر کاهش تقاضا را در کشورهای اروپایی در ماه می 2020 نشان می دهد:
 

نمودار کاهش تقاضا در اروپا


در ایران نیز بازار آهن مانند بازار جهانی دچار نوسان شده و از طرفی دیگر به دلیل وجود تحریم های اقتصادی و صادرات، در ایران شاهد رکود صنعتی بزرگی هستیم. طبق گفته حریری، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین، قیمت صادرات سنگ آهن، کنستانتره سنگ آهن و مس بین 20-مارس تا 20-ژوئن سال 2020 کاهشی 40% داشته است.. تجارت جهانی با شیوع کرونا 30% کاهش یافته است و ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده است. کشورهای چین، عراق، افغانستان، امارات و هند 75% تجارت خارجی ما را تشکیل می دهند. بیش از 50% صادرات غیر نفتی ایران به عراق و چین است که با محدودیت های اقتصادی جدید دچار مشکل شده ایم. کرونا تقاضا و قیمت اقلام صادراتی را کاهش داده است. برای اینکه خطوط تولید ما عملیاتی بمانند حدود 45 میلیارد دلار باید کالای اساسی وارد کنیم که با توجه به تحریم ها دسترسی به این رقم غیر ممکن شده است.

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه