ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
برش لیزری فلزات
تجارت فلز

برش لیزری فلزات

لیزر در واقع پرتو نور تقویت شده ایست که تحریک شده است. دستگاه برش لیزری فلزات نوعی دستگاه CNC برای برش و حکاکی ورق آهن، پروفیل و لوله های فلزی می باشد. این دستگاه می تواند انواع فولاد نورد شده، زنگ نزن، کربنی، گالوانیزه و آلیاژهای برنج، برنز، مس، طلا، نقره، آلومینیم، تیتانیم و... را برش بزند. دستگاه برش لیزر مجهز به منبع تغذیه لیزر، مولد، خم کننده پرتو، نازل برش، خنک کننده، تابلو کنترل و سیستم CNC (کنترل عددی کامپیوتر) می باشد. لیزر در واقع برای برش فلز دور منطقه مورد نظر را ذوب موضعی می کند.

از لیزر برای اهداف مختلفی استفاده می شود. یکی از روش های استفاده از لیزر برش صفحات فلزی است. لیزر برای برش صفحات فولادی کم کربن، فولاد زنگ نزن و ورق آلومینیم بسیار دقیق عمل کرده و کیفیت برش عالی ارائه می دهد.

در برش با لیزر منطقه ای که حرارت می بیند بسیار کوچک است بنابراین قطعه دچار تغییر خواص فیزیکی و مکانیکی خاصی نمی شود. لیزر می تواند اشکال بسیار پیچیده و سوراخ های کوچک را برش بزند.

برش لیزری فلزات

پرتو لیزر در واقعی ستونی از یک طول موج یا رنگ نور است که به شدت تقویت شده است. در مورد لیزر CO2 معمولی، این طول موج در قسمت مادون قرمز طیف نور قرار می گیرد بنابراین برای چشم انسان قابل مشاهده نیست. قطر این پرتو حدودا 3⁄4 اینچ است. پرتو لیزر متمرکز درست قبل از برخورد به ورق فلزی از سوراخ یک نازل عبور می کند که در آن یک گاز فشرده مانند اکسیژن یا نیتروژن جریان دارد. فوکوس پرتو لیزر توسط لنز مخصوص یا آئینه ای منحنی انجام می شود. با تمرکز یک پرتو بزرگ در یک نقطه کوچک، چگالی انرژی یا گرما در آن نقطه بسیار زیاد می شود. مثل استفاده از ذره بین برای تمرکز نور خورشید روی یک نقطه از کاغذ که موجب آتش گرفتن کاغذ می شود. حالا اگر مثلا 6 کیلو وات انرژی در یک نقطه کوچک متمرکز شود، موجب می شود آن نقطه تحت شدت گرمایی بالایی قرار گیرد. چگالی توان بالا منجر به گرم شدن سریع، ذوب و بخار شدن ماده فلزی می شود.

لیزرهای صنعتی فلزات در صنایعی مانند پزشکی، ساختمانی، هوافضا، نظامی و زیورآلات کاربرد دارند. استفاده از لیزر برای برش فلزات بسیار آسان بوده و نیازی به اپراتور ندارد. سرعت برش با لیزر برای ضخامت های کم فلزی بسیار بالاست و با افزایش ضخامت این سرعت به شدت کاهش میابد. قطعات بعد از برش با لیزر نیازی به ماشین کاری ندارند. در این روش برش فلزات چون نیازی به نیروی مکانیکی نداریم بنابراین لبه های قطعه خورد یا له نمی شود. تنها محدودیت این روش ضخامت قطعه است که نباید خیلی زیاد باشد. در دستگاه های CNC برش لیزری فلزات از گازهای مختلفی استفاده می شود که اکسیژن و نیتروژن بیشترین مصرف را دارند. استفاده از نیتروژن کیفیت و دقت برش بالاتری دارد. مثلا برای اینکه محل برش ورق استیل و آلومینیمی سیاه نشود از گاز نیتروژن برای برش استفاده می شود.

برای برش طرح های پیچیده با لیزر می توانیم طرح مد نظر را با نرم افزاری مانند اتوکد طراحی کرده سپس با لیزر CNC برش بزنیم.
 

دیدگاه کاربران