ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
بررسی ورق روغنی هفت الماس
تجارت فلز

بررسی ورق روغنی هفت الماس

ورق روغنی از نورد سرد ورق تولید شده به روش نورد گرم که ضخامت بالایی دارد تولید می شود به همین دلیل این ورق ها به ورق نورد سرد نیز مشهورند. ورق روغنی شرکت هفت الماس از نورد سرد ورق فولاد ساده کربنی تولید می شود. این ورق ها با توجه به نیاز مشتریان برای کاربردهای متنوعی در استاندارهای EN10130-2006 اروپا و INSO 5726 استاندارد ملی ایران تولید می شوند. این محصول به صورت کلاف، ورق آهن مسطح و کلاف نواری شده(تسمه) در بازار عرضه می شود.

شرکت صنایع هفت الماس به منظور تولید ورق گالوانیزه، نورد سرد (روغنی)، استیل و سایر مقاطع فولادی در سال 1375 تاسیس شد. فاز اول خط تولید ورق روغنی در تیر ماه 1387 به بهره برداری رسید. این شرکت با ظرفیت اسمی 800.000 تن در سال ورق تولید می کند. محصولات تولیدی این کارخانه بخشی از بازار مصرف داخلی و صادرات بین المللی را تامین می کند. فاز دوم خط تولید ورق روغنی در سال 1392 به بهره برداری رسید که پس از آغاز کار این خط حدودا 500.000 تن به ظرفیت اسمی کارخانه اضافه شد.

برای خرید و دریافت قیمت ورق روغنی هفت الماس میتوانید با کارشناسان شرکت تجارت فلز تماس بگیرید. 

ورق سرد محصول اولیه بسیاری از صنایع نظیر تولید و ساخت لوازم خانگی، اتومبیل، تجهیزات اداری، کانتینر و... است. ورق هفت الماس دارای خواص مکانیکی و شکل پذیری خوب و استحکام تسلیم بالایی می باشد.

ورق هفت الماس در استانداردهای st12، st13 و st14 با ضخامت هایی بین 0.12 تا 2 میلیمتر تولید می شود.

مشخصات رول کلاف ورق به صورت زیر است:

  • قطر داخلی: 610 میلیمتر
  • قطر خارجی: 900-1200 میلیمتر
  • وزن رول: حداکثر 25 تن

ابعاد ورق روغنی این کارخانه به صورت زیر است:

  • عرض: 650-1250 میلیمتر
  • طول: 1000-4000 میلیمتر

خط تولید ورق هفت الماس

در شکل زیر خط تولید ورق هفت الماس به صورت شماتیک نشان داده شده است:

خط تولید ورق هفت الماس

اسید شویی

در ابتدای شروع خط نورد، اکسیدهای سطحی ورق نورد گرم با عبور از مخازن اسید کریدریک گرم حذف شده و سپس ورق ها با آب گرم شسته می شوند. در انتها برای خشک کردن ورق از دمش هوای گرم استفاده می شود. بعد از خشک شدن، ورق به صورت کویل پیچیده می شود.

کویل ورودی: ورق فولادی کم کربن نورد گرم شده با ضخامتی بین 1.2 تا 4 میلیمتر و عرضی بین 600 تا 1300 میلیمتر.
عرض ورق خروجی از این مرحله با لبه بری کم شده و بین 600 تا 1250 میلیمتر است.

سرعت این مرحله نهایتا 200 متر در دقیقه می باشد.

نورد دو سویه

در این مرحله ضخامت ورق اسید شویی شده در دمای محیط کاهش میابد. پس از باز شدن کویل ورق توسط دستگاه، ورق از یک قفسه 6 غلتکی به صورت رفت و برگشتی عبور می کند. در اثر کشش و اعمال نیرو ضخامت ورق کم شده و در انتها به صورت کویل پیچیده می شود.

کویل ورودی: دارای عرض 650 تا 1250 میلیمتر و ضخامت 1.6 تا 4 میلیمتر است.

کویل خروجی: ورقی سخت با ضخامت بین 0.13 تا 2 است و عرضی همانند کویل ورودی است.

حداکثر سرعت این مرحله 1400 متر در دقیقه می باشد.

بازپیچی

به منظور کاهش کشش ناشی از پیچش و لبه بری کویل ها قبل از ارسال برای باز پخت، ورق سخت را بازپیچی می کنند.

بازپخت

در این مرحله به منظور بهبود و یکنواختی ساختار متالورژیکی و دستیابی به خواص مکانیکی مورد نظر، کویل ها تحت عملیات حرارتی بازپخت قرار می گیرند. گاز محافظ هیدروژن و گاز پاکسازی محیط نیتروژن است.

نورد پوسته ای

برای ایجاد سختی و بهبود صافی و خواص مکانیکی محصول آنیل شده از قفسه نورد پوسته ای(Temper Mill) چهار غلتکی عبور می کند. حداکثر سرعت این مرحله 900 متر در دقیقه می باشد.

خط اصلاح نهاییT.T.L(Tension Leveling Line)

در این مرحله عملیات نهایی صافکاری، حذف موج و لبه بری ورق انجام می شود. در انتها به منظور جلوگیری از زنگ زدن سطوح، ورق روغن کاری می شود.

کنترل کیفیت

از محصول تولید شده نمونه برداری شده و در آزمایشگاه های خواص مکانیکی، متالوگرافی، تست سالت اسپری و... مطابق با استانداردهای لازم مورد آزمایش قرار می گیرد.

محصول نهایی ورق به شکل زیر بسته بندی شده و عرضه می شود:

تولید در کارخانه هفت الماس

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه