ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
بررسی تخصصی انواع سقف های بتنی و اسکلت فلزی
تجارت فلز

بررسی تخصصی انواع سقف های بتنی و اسکلت فلزی

انتخاب نوع سقف بستگی به موقعیت آب و هوایی، ارتفاع سازه، کاربری ساختمان، هزینه مد نظر برای ساخت و... دارد.

سقف بتنی

این سقف ها به منظور ایجاد عایق حرارتی کامل، داشتن استحکام بالا و عمر طولانی به کار می روند. ساختار سقف را می توان در اشکال مختلف مانند چارچوب، قوس و پوسته ساخت. صفحات بتنی جامد، سخت و مرطوب هستند. بتن از دوغابی شامل آب، شن، ماسه، سیمان و سنگدانه تشکیل شده است.

آب یک واکنش شیمیایی در سیمان ایجاد می کند و موجب سخت شدن آن می شود که رطوبت آن تا سال ها درون بتن باقی می ماند. اگرچه این رطوبت تاثیری در کاربردهای بیرونی مانند پاسیو ندارد اما در داخل خانه بسیار مهم است. بخصوص هنگامی که قصد داریم کفپوش بر روی سقف بتنی نصب کنیم در آن صورت رطوبت می تواند مشکل ساز می شود.

از آن جا که بتن نفوذ پذیر است، در طبقات پایین رطوبت زمین می تواند به آرامی به صورت بخار به سمت بالا حرکت کرده و به هر چیزی که بر بالای بتن قرار گرفته است تاثیر بگذارد. رطوبت می تواند موجب پوسیدگی کفپوش های آلی مانند چوب شده و کف را خم کند یا موجب تاب برداشتن آن شود. اما استفاده از کفپوش کاشی برای سقف ها و طبقات سیمانی عالی است. همچنین رطوبت می تواند تاسیسات موجود در کف مانند لوله ها را دچار مشکل کند.

سقف های بتنی زیبایی ظاهری ندارند، وزن سقف نسبتا بالاست که در طراحی ساختمان باید طراح این نکته را مد نظر بگیرد. نگهداری و باز سازی سقف های بتنی هزینه بر و مشکل است. نصب این سقف زمان بر بوده و نیازمند نیروی متخصص برای نصب است.

در مقابل استحکام این سقف ها در برابر آتش سوزی، نیروهای جانبی مانند باد و زازله خوب است. سقف بتنی عایق حرارتی و صوتی بوده و سبک و صاف هستند.

انواع سقف های بتنی

سقف اسکلت فلزی

از آنجا که فولاد در برابر تنش های کششی بالا مقاومت کافی دارد برای ساخت سقف بسیار مناسب است. مصالح پوششی این نوع سقف ها از مواد سبک وزن هستند مانند ساندویچ پنل هایی که با آلومینیم، روی(Zn)، PVC یا پشم سنگ ساخته شده اند. خود سقف های اسکلت فلزی انواع مختلفی دارند مانند کرومیت، کامپوزیت و سقف عرشه فولادی.

سقف کرومیت

این سقف مشابه سقف تیرچه بلوک یا دال بتنی است. سرعت اجرای سقف کرومیت در مقایسه با سقف های بتنی خیلی بالاست و مانند سقف عرشه فولادی می توان بتن ریزی سقف های مختلف را همزمان انجام داد.

سقف عرشه فولادی

ساخت این سقف روشی مدرن است که برای ساخت سقف های مسطح از آن استفاده می شود که متشکل از ورق فولادی و قسمتی کامپوزیتی است. این سقف روی تیرهای ساختمان جایگذاری می شود. در واقع یک ورق موجدار که با کمک میلگردهای فولادی ساپورت گذاری شده را بتن ریزی کرده و سقف ساخته می شود. که به طور مفصل در مقاله نحوه اجرای سقف عرشه فولادی در مورد آن توضیح داده شده است.

سقف کامپوزیت

این سقف ترکیبی از بتن و فولاد است. چون این سقف نیاز به قاب بندی دارد سرعت اجرای آن پایین می آید و مصرف بتن نسبت به سایر سقف ها پایین تر است در نتیجه وزن کل سازه پایین تر می آید. اما لرزش این سقف بالاست و برای استفاده در ساختمان های مسکونی مناسب نمی باشد. 
 

دیدگاه کاربران