ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
بازیافت ضایعات آهنی
تجارت فلز

بازیافت ضایعات آهنی

یکی از ویژگی‌های منحصر بفرد فولاد این است که می‌توان آن را بی وقفه بازیافت کرد، بدون اینکه کیفیت آن به خطر بیفتد. اتم‌های آهن تخریب پذیر نیستند و با ذوب ساده قراضه می‌توان اتم‌ها را به روشی منظم و جدید برای تشکیل فولاد جدید با خواص جدید مرتب کرد.

بازیافت برای صنعت فولاد واقعاً چیز جدیدی نیست. از قرن نوزدهم، در واقع فرآیندهای ذوب قراضه و تولید محصولات جدید فولادی وجود دارد.

امروزه، قراضه یک ماده اولیه استراتژیک و مورد توجه صنعت فولاد است. در اغلب موارد، مخلوط قراضه را می‌توان به منظور استفاده از عناصر آلیاژی موجود برای محصولات جدید تنظیم کرد.

علاوه بر این، بازیافت فولادی که تحت عملیات سطحی قرار گرفته است، نیز امکان پذیر است. مثال: ورق‌های فولادی گالوانیزه شده که در اتومبیل‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنگامی که ورق فولادی گالوانیزه برای بازیافت ارسال می‌شود و فولاد دوباره ذوب می‌شود، پوشش روی در نهایت در انتشار گرد و غبار دودکش قرار می‌گیرد  و علاوه بر فولاد، خود پوشش روی نیز به طور مناسب بازیافت می‌شود.

کارخانه‌های فولاد از یک طرف از قراضه‌های داخلی استفاده می‌کنند که این امر از فرآیندهای تولید خود شرکت‌ها ناشی می‌شود. به عنوان مثال، باقی مانده‌های فولادی یا انتهای بریده شده از فرآیندهای ریخته‌گری و نورد مداوم. از طرف دیگر، کارخانه‌های فولاد، از قراضه تجاری (خارجی) استفاده می‌کنند که شامل محصولات فولادی هستند که عمرشان به پایان رسیده است و یا قراضه‌های محصولات فولادی در کارگاه‌ها  می‌باشند.

چرا فلزات را بازیافت می کنیم؟

 • فلزات مواد با ارزشی هستند که می‌توانند بارها و بارها بدون تخریب خواصشان بازیافت شوند. از آنجایی که قراضه فلزی ارزشمند است، باعث ایجاد انگیزه در مردم می‌شود تا آن را برای فروش به منظور بازیافت جمع کنند.
 • علاوه بر انگیزه مالی، یک ضرورت زیست محیطی نیز برای این کار وجود دارد. بازیافت فلزات به ما امکان می‌دهد منابع طبیعی را حفظ کنیم. زیرا پردازش قراضه‌ها و تولید محصولات جدید نسبت به استفاده از مواد خام به انرژی کمتری نیاز دارد. 
 • عملیات بازیافت باعث می‌شود، دی اکسید کربن و گازهای مضر کمتری ساطع شود
 • از همه مهم‌تر، این امر، باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شود و به مشاغل تولیدی اجازه می‌دهد تا هزینه تولید خود را کاهش دهند.
 • همچنین، فرآیند بازیافت، منجر به اشتغال زایی نیز می‌شود.

نکاتی راجع به فولاد و بازیافت محصولات فولادی

اگرچه تقریباً هر نوع فلزی می‌تواند بارها و بارها بدون از دست دادن خصوصیاتش بازیافت شود، در حال حاضر، فقط 30 درصد از فلزات بازیافت می‌شوند. در ادامه برخی از حقایق راجع به بازیافت فلزات آورده شده است:

 • تقریباً 40 درصد از تولید فولاد در سراسر جهان با استفاده از فولاد بازیافتی انجام می‌شود.
 • حدود 42 درصد از فولاد خام در ایالات متحده از مواد بازیافتی ساخته شده است.
 • فقط در ایالات متحده روزانه حدود 100 میلیون قوطی استیل و قلع استفاده می‌شود.
 • فولاد و آهن به دلیل فرصت بازیابی سازه‌های بزرگ و همچنین سهولت در پردازش مجدد، بیشترین بازیافت را در جهان دارند. استفاده از آهنربا در فرآیند مرتب سازی، بازیافت کنندگان را قادر می‌سازد تا آن‌ها را به راحتی از مخلوط زباله جدا کنند.
 • هر ساله در سراسر جهان حدود 400 میلیون تن فلز بازیافت می‌شود.
 • در حال حاضر، تنها بازیافتی‌ترین محصول مصرفی در ایالات متحده قوطی آلومینیوم است.
 • دور ریختن یک قوطی آلومینیومی می‌تواند انرژی معادل همان قوطی پر شده با بنزین را هدر دهد.

برای اطلاع از قیمت‌ آهن، لوله گالوانیزه، لوله مانیسمان، فولاد آلیاژی و دیگر مقاطع فولادی به قسمت محصولات سایت تجارت فلز مراجعه کنید. علاوه براین، می‌توانید با مشاورین متخصص ما تماس حاصل فرمایید تا شما مشتریان عزیز را در این زمینه راهنمایی کنند.

تجارت فلز، تامین فلزات صنایع
شماره تماس: 49143 - 021

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه