ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
انواع ورق‌های فلزی
تجارت فلز

انواع ورق‌های فلزی

ورق فلزی زنگ‌نزن

یکی از رایج‌ترین انواع ورق آهن، ورق فلزی زنگ‌نزن می‌باشد که حاوی13درصد یا کمتر عنصر کروم می‌باشد. درنتیجه، بطور ذاتی دوام بالایی دارد. معمولا برای بهبود وتقویت ترکیب شیمیایی، عناصر نیکل و مولیبدن هم به آن اضافه می‌شود. این ورق‌ها، بدلیل مقاومتی که در برابر جو اتمسفریک از خود نشان می‌دهند، بسیار شناخته‌شده هستند.  این ورق‌ها در برابر نمک، باران، مواد قلیایی و اسیدی مقاوم هستند. 

ورق‌های فلزی زنگ‌نزن با توجه به ترکیب شیمیایی خود به سه زیر شاخه تقسیم می‌شوند:

  • فولاد زنگ‌نزن مارتنزیتی
  • فولاد زنگ‌نزن آستنیتی
  • فولاد زنگ‌نزن فریتی

ورق‌های مسی

مس بطور ذاتی رساناست بنابراین زمانی که خاصیت رسانایی مد نظر باشد، ورق‌های مسی بهترین گزینه هستند. علاوه بر رسانایی، این ورق‌ها خواص منحصر به فردی از قبیل مقاومت به خوردگی، قابلیت ساخت آسان، مقاومت به خستگی و استحکام قابل قبولی دارند.

ورق‌های برنجی

آلیاژ برنج از ترکیب روی و مس ساخته‌شده است. باتغییر در درصد عناصر روی و مس، انواع متفاوتی از ورق‌های برنجی شامل برنج قرمز، برنج کارتریج و غیره  تولید می‌شود. برای اطلاعات بیشتر به صفحه ورق‌های رنگین در سایت مراجعه کنید.

ورق‌های گالوانیزه

یکی از مهم‌ترین ورق‌ها، ورق‌های گالوانیزه هستند. این ورق‌ها عموما از ورق‌های فولادی ساخته شده‌اند. در نتیجه، به آن‌ها، ورق‌های گالوانیزه فولادی گفته می‌شود. با توجه به نحوه انجام عملیات گالوانیزاسیون به دو دسته تقسیم می‌شوند:
ورق الکترو گالوانیزه: در این روش، فلز پایه، فولاد نورد سرد و  آنیل شده می‌باشد. پیش عملیات در این روش بصورت الکتروپلیتینگ (آبکاری) انجام می‌شود. به همین دلیل، این ورق‌ها، ورق‌های الکتروگالوانیزه نامگذاری می‌شوند.

ورق گالوانیزه به روش غوطه‌وری داغ: در این روش از فولاد نورد سرد شده استفاده می‌شود و پیش عملیات از طریق غوطه‌وری داغ انجام می‌شود. در این روش هم، عنصر روی، روی سطح را می‌پوشاند با این تفاوت که ضخامت روی در این روش نسبت به الکتروگالوانیزه کمتر است.
برای اطلاع از قیمت ورق‌های گالوانیزه به قسمت محصولات مراجعه کنید.

دیگر دسته بندی‌های جزیی ورق‌های فلزی

تا اینجا شناخته‌شده‌ترین دسته‌بندی ورق‌های فلزی مورد مطالعه قرار گرقت. اما بصورت دیگری نیز، ورق‌های فلزی دسته بندی می‌شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ورق نورد سرد‌شده

این ورق‌ها، از قرار گرفتن فولاد فلزی بین دو غلطک و تغییر شکل بوجود می‌آیند. سپس اسیدشویی شده وکلاف پیچ می‌شود. در نهایت، یک عملیات حرارتی روی آن‌ها انجام می‌شود. ورق‌های نورد سرد شده، خواص بهتری نسبت به ورق‌های نورد گرم شده از خود نشان می‌دهند.

ورق نورد گرم‌شده

فرآیند تولید این ورق‌ها مشابه ورق نورد سرد شده است با این تفاوت که هنگام عملیات نورد دمای عملیات حدود1400 درجه فارنهایت یا حتی بیشتر است. و ضخامت ورق تولیدی در این فرایند بیشتر بوده و کیفیت پایین‌تری از خود نشان می‌دهد. 

ورق mild steel

ورق استیل را می‌توان زیر شاخه‌ای از ورق نورد سردشده درنظر گرفت. این ورق‌ها در مقایسه با دیگر ورق‌های فولادی درصد کربن کمتری دارند. در نتیجه این ورق‌ها برای شکل‌دهی و جوشکاری مناسب هستند. 

ورق‌های آلومینیومی

اخرین دسته ورق‌های فلزی، ورق‌های آلومینیومی هستند که بسیار نرم و ظریف هستند. عموما برای افزایش استحکام این ورق‌ها به آن عناصری مانند آهن، سیلیکون و مس اضافه می‌کنند.  این ورق‌ها معمولا در لوازم خانگی، پره پنکه و شاسی الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

روش‌های تولید ورق

روش مرسوم در تولید ورق فولادی انجام عملیات نورد بر روی تختال می باشد. در سالهای قبل از دهه 60 میلادی شمش اولیه ضمن عملیات ریخته گری در قالب های تکباری بدست می آمده است. از سال 1965 ریخته گری مداوم بصورت صنعتی درآمد . محصول این فرآیند بنام تختال ضخیم به ضخامت 200 تا 300 میلی متر و عرض بیش از 1 متر می باشد. از سال 1990 فناوری ریخته گری مداوم تختال نازک با محصولی به ضخامت حدود 50 میلی متر صنعتی شده است. امروزه رویای ریخته گری مستقیم ورق به ضخامت کمتر از 2 میلی متر و عرض تا 2 متر صنعتی شده است.

نورد گرم

الف) نورد گرم: اولین مرحله از فرآیند نورد در تولید تجهیزات فلزی، نورد گرم می‌باشد که مواد اولیه برای این مرحله از نورد با استفاده از فرآیند ریخته‌گری پیوسته تامین می‌گردد. در این حالت ضروری است که قطعه کار از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار باشد تا از بروز ترک در تغییرات بزرگ سطح مقطع جلوگیری شود. انعطاف‌پذیری خاصیتی از ماده است که در ارتباط مستقیم با دما قرار دارد، به‌ گونه‌ای که افزایش دما موجب افزایش انعطاف‌پذیری ماده می‌شود. دمای فلز برای نورد گرم باید از دمای مورد نیاز برای تشکیل ساختار کریستالی بالاتر باشد،

در واقع در این دما نرخ نرم شدن فلز ناشی از حرارت بیشتراز نرخ کارسختی حاصل از فرآیند می‌باشد و به همین دلیل این نوع از نورد به سبب امکان اعمال تغییرشکل زیاد بسیار مورد اهمیت می‌باشد. محصولات حاصل از نورد گرم به دو دسته محصولات نیمه تمام و محصولات نهایی تقسیم می‌شوند که محصولات نیمه‌تمام نورد گرم نیز بر اساس شکل هندسی خود به سه دسته شمش، شمشال و تختال تقسیم می‌شوند. ورق‌هایی که به روش نورد گرم تولید می‌شوند،

ضخامت بالاتری نسبت به ورق‌های نورد سرد شده دارند. جزییات کامل فرآیند نورد گرم در دانش‌‌نامه خط تولید ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان آورده شده است. برای مطالعه بیشتر به صفحه دانشنامه سایت مراجعه کنید.

نورد سرد 

ب) نورد سرد: دمای فلز در این روش برخلاف نورد گرم، پایین‌تر از دمای مورد نیاز برای شکل‌گیری مجدد ساختار کریستالی می‌باشد. در نورد سرد نوارهای پهن و نازک، مقاومت در برابر گسترش عرضی نوار به دلیل وجود نیروی اصطکاک جانبی شدید میان نوار و غلتک‌ها بیشتر است،

بنابراین پهنای ورق قبل و بعد از عملیات نورد تقریبا ثابت است و از این رو در بیشتر موارد به صورت کرنش صفحه‌ای مورد بررسی قرار می‌گیرد. یکی از امتیازات نورد سرد نسبت به نورد گرم، اعمال تنش کششی بزرگتر توسط غلتک‌های انتقال بر نوار می‌باشد که نقش موثری در غلبه بر اصطکاک و کاهش نیروی نورد ایفا می‌نماید.

نورد سرد فلزات در صنعت به دلیل اعمال کنترل دقیق بر ابعاد و کیفیت محصول از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، به‌طوریکه در نورد سرد می‌توان به دقت خوبی در راستای ضخامت، پهنا و طول کویل رسید. در واقع نورد سرد نقش تعیین کننده‌ای در سودآوری یک کارخانه نورد دارد. از معایب این روش می‌توان به محدودیت در میزان تغییرشکل و نیروی زیاد جهت اعمال اشاره نمود.

جزییات کامل فرآیند نورد سرد در دانش‌‌نامه خط تولید ورق گالوانیزه فولاد مبارکه اصفهان آورده شده است. برای مطالعه بیشتر به صفحه دانشنامه سایت مراجعه کنید.
 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه