ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
انواع لوله و اتصالات برق
تجارت فلز

انواع لوله و اتصالات برق

برای محافظت از آسیب دیدن سیم های برق در سازه ها و همچنین حفاظت از افرادی که ممکن است در تماس با این سیم ها قرار گیرند، از لوله های محافظ استفاده می شود. اگر ساختمان یا سازه صنعتی از نظر ایمنی دچار مشکل شود خسارت های جانی و مالی زیادی را به بار میاورد.

این لوله ها علاوه بر محافظت به سیم کشی نظم می دهند و با توجه به محیطی که در آن مورد استفاده قرار می گیرند می توانند ضد آب، مقاوم در برابر مواد شیمیایی یا مقاوم در برابر فشار بالا باشند. سیم کشی برق فرآیندیست برای اتصال کابل ها و سیم ها به دستگاه های مرتبط مانند کابل های مخابراتی، فیوز، دوربین های مدار بسته، کلید و پریز، چراغ، فن و... که باید از این سیم ها در برابر آسیب های خارجی مانند حیوانات جونده محافظت کنیم بنابراین از لوله ها استفاده می کنیم تا طول عمر سیم های برق بیشتر شود. از لوله ها برای سیم کشی های برق در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، کارخانه ای و صنعتی استفاده می شود. استفاده از لوله ها موجب ایجاد امنیت، کیفیت، صرفه جویی در هزینه و زمان و سرعت سیستم می شود.

با توجه به مواد سازنده، لوله ها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

 1. لوله فلزی
 2. لوله غیر فلزی (عموما پلاستیکی هستند و در جاهایی مانند اتاق MRI بیمارستان که استفاده از فلز امکان پذیر نمی باشد یا خطر تماس مستقیم با آب وجود دارد استفاده می شوند)

لوله های فلزی

 • فولاد گالوانیزه غوطه وری گرم: در محیط های مرطوب و باز که امکان تماس با آب باران وجود دارد استفاده می شوند. این لوله استحکام خوبی در برابر زنگ زدگی و مقاومت خوبی در برابر  عوامل محیطی دارد. مقاومت فشاری این لوله ها بسیار بالاست.
 • فولاد گالوانیزه سرد: متداولترین لوله فلزی مورد استفاده در سیم کشی برق است. که در اینجا لوله یا ورق گالوانیزه را به روش آبکاری گالوانیزه می کنند. عمر مفید این لوله بسیار کمتر از گالوانیزه گرم است.
 • لوله فولادی مشکی: از این لوله ها در فضاهای بسته و یا جاهایی که در تماس با زمین هستند استفاده می شوند. در مقایسه با لوله گالوانیزه این لوله ها قیمت پایینی دارند و اتصالات آن ها در دسترس تر است.
 • لوله مانیسمان گالوانیزه شده: در صنایع حساس و محیط هایی که احتمال انفجار وجود دارد از این لوله ها استفاده می شود. قیمت لوله های مانیسمان نسبت به سایر لوله های فلزی مورد استفاده در سیستم برق کشی بیشتر است.
 • فولاد ضدزنگ: مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد و گرد و غبار را جذب نمی کند.
 • لوله فلزی انعطاف پذیر
 • لوله آلومینیومی

لوله های فولادی اگر در معرض آفتاب و رطوبت نباشند عمر طولانی تری خواهند داشت. از لوله های فولادی بیشتر برای مصارف توکار استفاده می شود.

لوله های غیر فلزی

 • UPVC: که در دو نوع خمشی گرم و سرد هستند. این لوله ها مقاومت بالایی دارند. نوع سرد بدون نیاز به گرما و فنر مخصوص خم می شود و بسیار محکم تر از نوع گرم است.
 • PVC: این لوله ها کامپوزیتی ساخته شده از پلاستیک، نرم کننده و روان کننده هستند. بیشتر در جاهای روکار استفاده می شوند. اصطلاح بازاری این لوله ها پلیکا می باشد. انعطاف پذیری بالایی دارند و در زوایای مختلف خم می شوند. این لوله ها نسوز یا غیر قابل اشتعال هستند. وزن لوله پلیکا از لوله های فلزی کمتر است و به عایق بندی نیاز ندارد. این لوله ها ارزانتر از لوله های فلزی هستند.
 • پلی آمید: از پلاستیک نرم (پلیمر) ساخته شده و نسبت به سایر لوله ها قیمت کمتری دارند و انعطاف پذیر ترند. از آن ها در ساختمان های کوچک و سبک استفاده می شود و چون وزن آن بسیار پایین است بار اضافی به ساختمان وارد نمی کنند. تنها عیب آن ها شعله ور شدنشان است.
 • پلی اتیلن: این لوله ها از PVC محکم ترند. از پرمصرف ترین لوله های پلیمری در برقکاری می باشند. چون بسیار سبک و نرم هستند، نصب آسانی دارند. قیمتشان از لوله های PVC بیشتر است.

اتصالات

زانویی

 به جای خم کردن لوله که زمان بر است و ممکن است موجب خرابی لوله شود برای تغییر مسیر لوله ها از زانویی استفاده می شود.

زانویی

 بوشن: یک رابط استوانه ایست که دو لوله را به هم متصل می کند. جنس آن ها فلزی یا غیر فلزی می باشد و از طریق اتصالات دنده ای یا جوشی به لوله متصل می شوند. برای اتصال لوله به جعبه تقسیم فیوز و چهارگوش و کلیدهای برق از آن استفاده می شود. برای استفاده از بوشن باید دو لوله قطر یکسانی داشته باشند.

بوشن

تبدیل: برای اینکه از جعبه تقسیم انشعاب بگیریم از تبدیل استفاده می کنیم.

تبدیل

جعبه تقسیم گرد: برای گرفتن اشعاب از سیم یا ارتباط بین لوله ها از آن استفاده می شود.

جعبه تقسیم

 

اتصالات در دار: وقتی مسیر لوله کشی طولانی باشد و نیاز باشد در مسیر بیش از دو خم بکار ببریم از آن استفاده می شود.

اتصالات دردار

جعبه تقسیم سه راهی چهارگوش: در مسیرهایی که چندین لوله عبور می کنند استفاده می شوند. سوراخ های این جعبه رزوه ای نیست و باید برای اتصال لوله به این جعبه از بوشن های برنجی استفاده کنیم.

جعبه تقسیم سه راهی چهار گوش

 بست لوله ها: برای نصب و محکم نگه داشن لوله های روکار از بست های فلزی یا PVC استفاده می شود.

بست لوله

اگر اتصالات از جنس PVC بودند برای متصل کردن لوله ها به آن ها باید از چسب مخصوص PVC استفاده کنیم تا اتصال کاملا محکم شود.
 

دیدگاه کاربران