ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
انواع فولاد ساختمانی
تجارت فلز

انواع فولاد ساختمانی

برای تقسیم بندی فولادها روش های متفاوتی وجود دارد، یکی از این روش ها براساس کاربرد آن ها در صنعت می باشد، بر این اساس فولادها به دسته هایی همچون فولاد ساختمانی، فولاد ضد زنگ، فولاد ابزار، فولاد جوشکاری، فولاد ضد مغناطیس و ... تقسیم می شوند.

فولاد ساختمانی مورد استفاده در ایران عمدتا فولاد st37  می باشد این فولاد خواص مکانیکی قابل قبول داشته و همچنین به دلیل میزان کربن موجود در آن، خواص جوش پذیری مناسبی نیز دارد. علاوه بر فولاد st37، در بعضی مواقع مقاطع ساختمانی از جنس ورق st52 نیز تولید می شوند که در دسته ی فولادهایی با مقاومت بالا و کم آلیاژ قرار می گیرد، این فولاد نیز از نظر خواص مکانیکی و جوش پذیری خواص قابل قبولی دارد.

فولادهای ساختمانی ذاتا فولادهای ساده کربنی با میزان بیش از 98 درصد آهن و مابقی آن عناصر آلیاژی که بیشترین آن کربن است می باشند. برای نامگذاری فولادهای ساختمانی از St که از کلمه structure می آید و به معنای ساختار و ساختمان و ... و پس از آن یک عدد که بیانگر حداقل استحکام کششی برحسب کیلوگرم بر میلیمتر مربع می باشد استفاده می شود به عنوان مثال st37 و st52 که میزان استحکام کششی نهایی آن ها به ترتیب 37 و کیلوگرم بر میلیمتر مربع می باشد. قیمت ورق سیاه را در صفحه این محصول مشاهده نمایید.

فولادها به دلیل مقاومت زیاد، شکل پذیری و .... جز پرکاربردترین مصالح ساختمانی می باشند. فولادهای ساختمانی مقاومت بالایی دارند و نسبت مقاومت به وزن آن ها بسیار بیشتر از بتن که نوع دیگری از مصالح ساختمانی است می باشد. از نظر یکنواخت بودن خواص، فولادهای ساختمانی دارای خواص یکسان و یکنواختی می باشند در صورتی که در بتن، عوامل خارجی در خواص تاثیر گذار می باشد. همچنین خاصیت ارتجاعی خوب فولادهای ساختمانی و پیروی کردن آن ها از قانون هوک تا تنش های بالا یکی دیگر از مزایای فولادهای ساختمانی بوده و دلیل پرکاربرد بودن آن ها می باشد. یکی دیگر از مزایای منحصربفرد فولادهای ساختمانی خاصیت شکل پذیری آن ها می باشد.
فولادهای ساختمانی براساس شکل ظاهری به صورت تیرآهن، هاش، نبشی، ناودانی، انواع پروفیل و ... موجود می باشند که در ذیل به توضیح هر یک از آن ها خواهیم پرداخت.

نبشی

شکل ظاهری نبشی شبیه L با دو ضلع عمود بر هم می باشد که این دو ضلع عمدتا یک اندازه می باشند که در این حالت به آن ها نبشی بال مساوی و در صورتی که این دو ضلع هم اندازه نباشند به آن نبشی بال نامساوی می گویند.

تیرآهن و هاش

شکل ظاهری آن ها شبیه I و یا H می باشد، از اصلی ترین مصالح ساختمانی هستند و در طول های 6 و 12 متری موجود می باشند.

ناودانی یا Channel

شکل ظاهری آن ها شبیه U می باشد  در سایزهای مختلف و با طول های 6 و 12 متری تولید می شود.

پروفیل

پروفیل ها یکی از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی هستند، شکل ظاهری مربع تو خالی و مستطیل تو خالی و Z می باشد، با طول های 6 و بعضا 12 متری تولید می شوند. انواع دایره شکل پروفیل لوله هستند، انواع لوله مانیسمان، داربستی و.. از مهمترین لوله های موجود در بازار هستند.

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه