ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
انواع استانداردهای ورق سیاه
تجارت فلز

انواع استانداردهای ورق سیاه

ورق سیاه یکی از مهمترین انواع ورق های نورد گرم می باشد، دلیل این نامگذاری نیز سطح مات و اکسیدی ورق است که در اثر فرآیند نورد گرم بوجود آمده است. از جمله ورق های سیاه پر کاربرد می توان به ورق های با استاندارد St37، St44، St53 و St60 اشاره کرد.

نحوه نام گذاری ورق گرم

این ورق ها، ورق های ساختمانی بوده و St اول آن ها از کلمه Structure به معنی سازه و ساختمان و  ... آماده است. نامگذاری این فولادها مطابق با استاندارد منسوخ  DIN 17006  می باشد که در ایران هنوز برای این ورق ها از این روش نامگذاری استفاده می شود. این استاندارد با استاندارد DIN EN 10027-1 جایگزین شده است. ورق St37  براساس استاندارد اروپایی EN10025 معادل S235JR می باشد. و قیمت ورق سیاه st37 پایین تر از صنعتی است.

همان طور که ذکر شد St در ابتدای نام این ورق ها به مفهوم structure می باشد و عدد بعد از آن به معنای استحکام کششی نهایی فولاد برحسب کیلوگرم بر میلیمتر مربع است. به عنوان مثال در ورق St44 استحکام کششی نهایی برابر بر 44 کیلوگرم بر میلیمتر مربع می باشد و همچنین با ضرب کردن این عدد در 9.81  میزان استحکام نهایی برحسب نیوتن بر میلی متر مربع یا مگا پاسکال بدست می آید که برای ورق St44 برابر با 431 نیوتن بر میلی متر مربع یا مگا پاسکال می باشد.

همچنین اعداد یک تا سه بعد از St37 یا St52 و ... بیانگر میزان کیفیت فولاد می باشد که عدد 3 بالاترین کیفیت و بهترین خواص را بین این سه رده دارد و عدد 2 مابین این دو کیفیت بوده و برای کارهای مهم استفاده می شود و عدد 1 مربوط به کیفیت معمولی و برای کارهای معمولی استفاده می شود. پس از این اعداد از نماد های 2 یا U3 یا N3 استفاده می شود، که 2 به معنی تست ضربه 27 ژول در دمای محیط بوده، U3 به مفهوم تست ضربه 27 ژول در دمای صفر درجه سانتیگراد و N3 بیانگر تست ضربه 27 ژول در دمای منفی 20 درجه سانتیگراد می باشد.

کارخانه های تولید کننده ورق سیاه

در ایران کارخانه های زیادی از جمله فولاد مبارکه، فولاد گیلان، فولاد کاویان و فولاد سبا و فولاد اکسین و ... ورق های سیاه را براساس استانداردهای St37، St52 و ... تولید می کنند. ورق ها از ضخامت 1.5 به بالا تولید می شوند. ورق های تا ضخامت حدود 15 میل هم به صورت رول و هم به صورت شیت موجود می باشد و ضخامت های بالاتر فقط به صورت شیت عرضه می شوند. عرض های استاندارد و فابریک ورق  100، 125، 150 و 200 سانتی متر و طول آن ها معمولا 2، 2.5، 6 و 12 متر می باشد.

متداول ترین و پرکاربردترین ورق  گرم ورق های St37 و St52 می باشند، همان طور که از نام آن ها مشخص است ورق های St52 نسبت به ورق St37 استحکام کششی نهایی بالاتری و داشته و در کل مقاوم تر می باشد و در کاربردهای مهمتر به کار می رود و قیمت آن نیز نسبت به ورق St37 بالاتر می باشد.

 

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه