ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
استیل و فولاد زنگ نزن
تجارت فلز

استیل و فولاد زنگ نزن

علت نامگذاري اين آلياژ ها به عنوان استنلس استيل اين است كه بر خلاف فولاد هاي معمولي در مقابل هوا و رطوبت لکه نشده و زنگ نمی زنند.


فولادهای زنگ‌نزن به دلیل خاصیت غیرفعال شدن خود می‌توانند مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی از خود نشان دهند. این فولادها به دلیل شکل گرفتن یک لایه غیرفعال بر روی سطح‌شان که به شدت به ماده زیرین پیوند خورده‌است و از تماس بیشتر ماده به محیط اطراف جلوگیری می‌کند چنین خاصیتی دارند. 


برای اینکه این پدیده غیرفعال سازی به‌طور پایدار در فولاد اتفاق بیفتد نیاز است که حداقل 10.5 درصد از ماده را کروم تشکیل دهد. با داشتن چنین سطحی از کروم حتی اگر خراشی بر روی سطح فولاد ایجاد شود و این لایه از بین برود فولاد می‌تواند خودش را ترمیم کند و اگر گرید به درستی برای محیط کاری انتخاب شده باشد این لایه غیرفعال دوباره شکل می‌گیرد.در غیر اینصورت شکست غیرفعالی رخ می‌دهد و فولاد زنگ‌نزن، زنگ زده و خورده می‌شود.

پیشنهاد برای مطالعه: لوله گوشتدار


فولادهای زنگ‌نزن به خاطر مقاومت در برابر خوردگی خود بسیار مورد توجه هستند که این خاصیت با افزایش میزان کروم افزایش می‌یابد.

افزودن عنصر مولیبدن باعث افزایش مقاومت به خوردگی فولادهای زنگ‌نزن در مقابل اسیدهای کاهنده و در برابر خوردگی در محلول‌های کلرایدی می‌شود.

به همین دلیل انواع مختلفی از فولاد زنگ‌نزن با میزان مختلف کروم و مولیبدن برای مطابقت با محیطی که آلیاژ باید تحمل کند وجود دارد. 


مقاومت فولاد زنگ‌نزن به خوردگی و زنگ زدگی، نیاز به نگهداری کم و درخشش بالا، آن را تبدیل به یک ماده ایده‌آل برای بسیاری از کاربردها که در آن هم نیاز به استحکام بالا و هم نیاز به مقاومت به خوردگی بالا است کرده‌است.


انواع فولادهای زنگ‌نزن

 

 • فولاد ضد زنگ  استنلس استیل   Austenitic 300
 • فولاد ضد زنگ  استنلس استیل   Ferritic 400
 • فولاد ضد زنگ استنلس استیل Martensitic


هنگام انتخاب يك گريد مناسب استنلس استيل براي يك كاربرد خاص علاوه بر كيفيت، انواع زیادی از محصولات با استفاده از این آلیاژ تولید میشوند، به عنوان مثال ورق استیل، در این زمان باید قيمت ورق استیل را نيـز
بايد مورد توجه قرار داد. براي اينكار شرايط مختلفي وجود دارد:

 

 • كاربرد ها و تجهيزات در دسترس
 • پروژه هاي جديد و تغييرات در حين كار
 • تعويض مواد و قطعات به علت عملكرد ضعيف
 • تعويض مواد و قطعات به منظور كاهش هزينه ها


شرايط، ويژگي ها و محيطي كه استنلس استيل با آن مواجه خواهد شد بسيار حائز اهميت است، به طـوري كـه
درك عميق از اين موارد كمك بسياري به انتخاب مواد مي كند. به عنوان مثال:

 

 • مقاومت در برابر خور دگي
 • استحكام مكانيكي
 • شكل پذيري
 • خواص فيزيكي 
 • ظاهر سطحي


فولاد زنگ‌نزن به شکل ورق، صفحه، میله، سیم و لوله ساخته می‌شود تا در :وسایل آشپزی، کارد و چنگال، دستگاه‌های جراحی، لوازم خانگی بزرگ، مصالح ساختمانی در ساختمان‌های بزرگ، تجهیزات صنعتی (برای مثال در کارخانجات کاغذ، کارخانه‌های شیمیایی، تصفیه آب)؛ و مخازن ذخیره‌سازی آب و مخازن برای مواد شیمیایی و محصولات غذایی (به عنوان مثال، تانکرهای شیمیایی و تانکرهای کامیونی) استفاده گردد.


استینلس استیل ۱۰۰% قابل بازیافت است . استیل ضایعاتی ذوب شده و دوباره قالب گیری می شود . بین ۶۸ تا ۸۰ درصد از تولید استینلس استیل به روش بازیافت ضایعات صورت می گیرد.

تجارت فلز بروزترین مرکز ارائه قیمت لحظه ای قیمت میلگرد در ایران

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه