ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
آهن (فولاد) آلیاژی چیست
تجارت فلز

آهن (فولاد) آلیاژی چیست

یکی از ویژگی های فلزات، قابلیت مخلوط شدن آن ها با فلزات دیگر در حالت مذاب می باشد که در اثر این عمل محلول یک یا چند جامد در جامد دیگر بدست می آید که به آن آلیاژ گفته می شود. آلیاژها براساس فلز پایه آن ها به دو دسته آلیاژهای آهنی و آلیاژهای غیر آهنی تقسیم می شوند. آلیاژهای آهنی آلیاژهایی هستند که فلز پایه در آن ها آهن می باشد و آلیاژهایی که پایه آن ها فلزی غیر از آهن است آلیاژهای غیر آهنی هستند.

عناصر تشکیل دهنده فولاد آلیاژی

در فولادهای آلیاژی از یک یا چند عنصر آلیاژی مانند منگنز، نیکل، کروم، سیلیسیم، تیتانیوم، مس و ... وجود دارد. این عناصر آلیاژی هر کدام خاصیتی را ایجاد می کنند که فولاد ساده کربنی آن خاصیت را ندارد و برای اصلاح ویژگی مکانیکی فلزات (شامل افزایش یا کاهش قابلیت جوش پذیری، خم کاری، سختی و ....) ترکیبات مختلف را از درصد کم مثلا 10 درصد تا حداکثر 50 درصد از هر فلز می توان با فلزات مختلف آلیاژ نمود. به عنوان مثال در فولاد آلیاژی منگنز باعث سختی، نیکل و کروم خاصیت ضد خوردگی را ایجاد می کنند. برای دریافت قیمت ورق آلیاژی با کارشناسان فروش تجارت فلز تماس بگیرید.

کاربردهای آهن آلیاژی

به علت خواص مکانیکی خوب، سهولت در پردازش و دسترسی گسترده فولادهای آلیاژی در صنعت بسیار پر کاربرد است و نسبت به فولادهای کربنی به عملیات حرارتی و مکانیکی واکنش نشان می دهند. از جمله کاربردهای فولادهای آلیاژی  می توان به کاربرد آن در توربین ها، موتور جت، فضاپیما، راکتورهای هسته ای و ... اشاره کرد.
با توجه به اینکه ایران از استخراج کنندگان و تولید کنندگان فولاد و ورق های آلیاژی در دنیا می باشد، فروش فولاد آلیاژی و صادرات آن به کشورهای همسایه در سال های اخیر رشد زیادی داشته است.

دسته بندی انواع فولاد

براساس خواص، فولادهای آلیاژی به دسته های زیر تقسیم می شوند:

فولادهای ساختمانی

این نوع فولاد در دسته فولادهای ساده کربنی کم آلیاژ هستند.

فولادهای قابل عملیات حرارتی

این فولادها به صورت خام و قبل از عملیات حرارتی هستند و از ترکیبات اصلی آن ها می توان به نیکل و کروم اشاره کرد. از حمله این فولادها می توان به ورق ck45، MO40، VCN100 و ... اشاره کرد.

فولادهای فنری

این فولادها خاصیت ارتجاعی داشته و در مقابل سایش و حرارت مقاوم هستند، از جمله این فولادها می توان به فولاد 1.8159 و 1.7176 اشاره کرد.

فولادهای ابزاری سردکار

فولادهای ابزار دارای سختی و مقاومت به سایش بالایی هستند و در ترکیب آن ها از عناصر آلیاژی کاربیدزا که فاز سخت و مقاوم به سایشی می‌باشد استفاده می‌شود. از جمله عناصر آلیاژی کاربیدزا می‌توان به کروم، وانادیم، مولیبدن و تنگستن اشاره کرد که با ترکیبات و درصد وزنی های مختلفی برای ساخت فولادهای ابزار مورد استفاده قرار می‌گیرد. فولادهای SPK  در این دسته قرار می گیرند.

مشاهده قیمت ورق st37

فولادهای تندبر

فولادهای تندبر یا HSS جزو موادی هستند که در ساخت ابزارهای برشی کاربرد دارند. عنصر آلیاژی در این فولادها تنگستن یا مولیبدن است که باعث افزایش سختی حرارتی می شود و از کروم برای افزایش استحکام ابزار در برابر تغییر طول استفاده می شود.

از فولادهای آلیاژی دیگر میتوان به فولاد سمانته، فولادهای ابزاری گرم کار، فولادهای یاتاقان، فولادهای تندبر و ... اشاره کرد.

 

ورق آلیاژی

دیدگاه کاربران

دسته بندی دانش نامه