ورود عضویت درخواست پیش فاکتور
آشنایی کامل با سنگ آهن و انواع آن
تجارت فلز

آشنایی کامل با سنگ آهن و انواع آن

آهن عنصری (Fe) است که از نظر فراوانی در پوسته زمین در رتبه چهارم قرار دارد و مهمترین ماده تشکیل دهنده هسته زمین می‌باشد. فلز خالص آهن به رنگ سفید نقره ای، بسیار انعطاف پذیر، به شدت مغناطیسی بوده و در دمای 1528درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود. آهن تقریباً 95٪ کل فلزات مورد استفاده در جامعه صنعتی مدرن را تشکیل می‌دهد. آهن فلزی بیشتر از ذوب سنگ آهن تولید می‌شود.

انواع مختلف سنگ آهن

سنگ آهن هماتیت

هماتیت نام خود را به دلیل رنگ مایل به قرمزی که دارد از واژه یونانی خون (haima) گرفته است. هماتیت یکی از انواع سنگ آهن است که میزان آهن بسیار بالایی دارد و اگرچه مقدار آهن هماتیت به خودی خود از مگنتیت پایین‌تر است، اما این ماده معدنی بعضی اوقات در کانسارهای با غلظت بالاتر وجود دارد که اغلب از آن به عنوان سنگ معدن مستقیم استفاده می‌شود. این بدان معناست که به دلیل داشتن آهن زیاد، سنگ‌های معدنی هماتیت ممکن است قبل از صادرات با یک فرآیند خرد کردن و غربالگری نسبتاً ساده استخراج شوند.

سنگ آهن هماتیت

سنگ آهن مگنتیت

همانطور که گفته شد سنگ آهن مگنتیت از آهن بیشتری نسبت به سنگ معدن هماتیت برخوردار است اما غالباً در غلظت‌های کمتری وجود دارد. این بدان معنی است که باید قبل از استفاده از آن برای تولید فولاد تغلیظ شود. با این حال، خواص مغناطیسی سنگ در این فرآیند به جدا کردن سنگ مگنتیت از سنگ کمک می‌کند. سنگ معدن مگنتیت در حال حاضر در مینسوتا و میشیگان در ایالات متحده و همچنین در کانسارهای تاکونیت در شرق کانادا استخراج می‌شود. یکی از مکان‌های مهم معدن در میشیگان، محدوده Marquette است. این معدن در سال 1844 کشف شد و سنگ معدن برای اولین بار در سال 1848 بنا به درخواست دولت میشیگان استخراج شد. سنگ معدن مگنتیت و سنگ معدن هماتیت از چهار نوع کانسار سنگ آهن موجود در این منطقه است.

برای خرید و دریافت قیمت انواع ورق از جمله قیمت ورق سیاه، قیمت ورق گالوانیزه و روغنی با کارشناسان تجارت فلز تماس بگیرید. 

سنگ آهن مگنتیت

سنگ آهن گوتیت

گوتیت همانند لیمونیت نه تنها از هوازدگی سنگ آهن اولیه مانند هماتیت یا مگنتیت تشکیل می‌شود، بلکه از اکسیداسیون و هیدراتاسیون مواد معدنی سولفید غنی از آهن تشکیل می‌شود.

سنگ آهن گوتیت

سنگ آهن لیمونیت

لیمونیت مخلوطی از اکسیدهای آهن و هیدروکسیدها است که می‌توان آن را به عنوان Fe2O3 • H2O نیز نوشت، یعنی به عنوان هماتیت با آب تبلور.

سنگ آهن لیمونیت

سیدریت

Siderite یک سنگ معدن خوب است، اگرچه به اندازه بعضی دیگر غنی نیست. می توان آن را در دو مرحله ساده احیا کرد. اول، فقط با گرم شدن، کربنات به FeO و دی اکسید کربن  (FeCO3 ⇒ FeO + CO2)تجزیه می شود. سپس، با داشتن مونوکسید کربن داغ، آهن فلزی تولید می‌شود .(FeO + CO ⇒ Fe + CO2) 

سنگ سیدریت

پیریت

پیریت رایج‌ترین سولفید آهن است.. نام پیریت از کلمه یونانی "پیر" به معنای آتش گرفته شده است و به خاصیت خاص پیریت اشاره دارد. پیریت در صورت برخورد با هر چیزی سخت مانند فولاد یا سنگ چخماق جرقه ایجاد می‌کند.

سنگ پیریت

وستیت

FeO یا Wüstite به طور دقیق، سنگ آهن نیست زیرا در طبیعت یافت نمی‌شود. با این حال،  ترکیب آهنی است که در کارخانه ذوب آهن احیا می‌شود زیرا از تمام سنگ‌های معدنی دیگر که قبل از مرحله احیای نهایی تولید ذوب آهن قرار می‌گیرد، تشکیل می‌شود. همچنین، در سرباره تولید شده هنگام ذوب شدن یافت می‌شود.

Bog iron

 این نوع آهن ابتدا با حل کردن مقداری سنگ معدن به طور کامل در آب بدون اکسیژن در اعماق زمین یا باتلاق‌ها شکل گرفت و سپس، با رسوب آهن محلول به عنوان نوعی اکسید (هیدراته) در هر زمان که اکسیژن موجود باشد، یعنی هر زمان که آب آن را به سطح برساند.

تشکیل سنگ آهن

انواع مختلف سنگ آهن‌ها به همراه فرمول شیمیایی و درصد آهن در جدول زیر بطور کامل آورده شده است برای دریافت قیمت آهن با کارشناسان تجارت فلز تماس بگیرید.

Name

Formula

wt % Fe

Magnetite

Fe3O4

72.36<

Hematite

Fe2O3

69.94

Goethite

FeO(OH)

62.58

Limonite

FeO(OH) · n(H2O)

52 (n = 1)

Siderite

FeCO3

48.2

Bog iron

Limonite plus dirt

Low

Pyrite

FeS2

46.5

Wüstite

FeO

79


خرید آهن آنلاین را با تجارت فلز تجربه کنید.
شماره تلفن: 49143-021
 

دیدگاه کاربران